Ostatnio dodane

O czym rozmawiać na pierwszej randce

O czym rozmawiać na pierwszej randce

Pierwsza randka to zawsze coś wielkiego. Znasz już miejsce do którego się wybierzecie na kolację, masz już odpowiedni strój, rodzice pożyczą auto… W Twojej głowie

pozytyw

Kiedy zacząłem interesować się rozwojem osobistym ponad 11 lat temu, jedną z pierwszych rzeczy, jakie chciałem ulepszyć w moim życiu, było pozytywne spojrzenie na świat. Droga od chęci do aktualnych działań trwała bardzo długo, a efektów nie było widać przez kilka pierwszych lat! Postawa, którą budowałem miała swoje bardzo ciężkie początki, ale z czasem stawała się ona coraz bardziej stabilna i nawet w smutnych sytuacjach pozostawałem optymistyczny i mogłem skupić się na czymś lepszym. 

W tym wpisie chciałbym podzielić się z Tobą kilkoma zdrowymi nawykami, których nauczyłem się przez te lata, a dzięki którym potrafię utrzymać pozytywne nastawienie wtedy, kiedy sytuacja na to nie pozwala.

1. Znajdź optymistyczny punkt w negatywnym obrazie.

W pewnym momencie zauważyłem, że jednym z najprostszych ale też najskuteczniejszych sposobów na budowanie pozytywnej postawy było zadawanie sobie coraz to bardziej przydatnych pytań. Wygląda to tak: Kiedy znajduję siebie w negatywnej sytuacji (jestem leniwy, popełniłem błąd, zawiodłem się na sobie w jakikolwiek sposób) zadaję sobie pytania:

  • Jaka jest jedna pozytywna rzecz w tej sytuacji?
  • Czy jest jakaś okazja, którą mogę wykorzystać w tej sytuacji?
  • Czy to co teraz robię, przybliża mnie do celu jaki sobie obrałem?

Takie zachowanie i myślenie jest o wiele lepsze od tego co robiłem zanim zacząłem praktykować zadawanie sobie pozytywnych pytań. Wcześniej pogrążałem się w smutku i złości oraz myślałem o tym co jeszcze musi się stać, żeby ten stan się pogorszył. Oczywiście nie zawsze jestem w stanie zadać sobie te pytania. Czasami najzwyczajniej sytuacja na to nie pozwala. Próba zadawania sobie pozytywnych pytań w momencie kiedy emocje jeszcze nie opadły, lub w zamieszaniu to nie jest pomysł, który będzie działał.

2. Nie rób góry z kretowiska.

Bardzo łatwo jest stracić kontrolę nad swoimi myślami, kiedy działamy pod wpływem mocnych emocji. Małe kretowisko może urosnąć do rozmiarów góry w Twoim umyśle a wtedy nie będzie można sobie z tym poradzić tak łatwo. Zamiast wyolbrzymiać problem i ciągnąć tą negatywną sytuację dalej, podejmij trzy następujące kroki:

  • Kiedy tylko negatywne myśli zaczynają się kręcić w Twoim umyśle, powiedz “STOP”. Nie będziesz szedł znowu ta drogą. Już to przerabiałeś. Zamień negatywną myśl w pozytywne działania. Włącz muzykę którą lubisz, zanuć swoja ulubioną melodię, wyjdź na spacer, pobaw się ze swoim zwierzakiem (jeśli masz), napij się wody…
  • Oddychaj! Kilka głębokich oddechów uspokoi Twoje ciało i umysł. Skup się na chwili obecnej i doświadczaj teraźniejszości.
  • Zresetuj swoje myślenie. Co działa na mnie, to po uspokojeniu mojego umysłu zadaję sobie pytanie, czy ta negatywna myśl lub sytuacja będzie miała jakieś znaczenie za 5 lat? Lub za 5 tygodni? Lub nawet za 5 dni?
3. Zacznij swój dzień w pozytywny sposób.

Sposób, w jaki zaczynasz dzień, zwykle nadaje ton reszcie dnia. Uważaj jak zaczynasz swój dzień. Jeśli budzisz się i zanim jeszcze dobrze rozkleisz oczy, zaczynasz sprawdzać telefon, maile, wiadomości, zdjęcia i trwasz tak bez wstawania z łóżka, uwierz, że negatywne myśli mogą zacząć szybko narastać w Twoim umyśle. Przynajmniej tak było ze mną. Zamiast tego, wstań, otwórz okno i zaczerpnij świeżego powietrza lub jeśli śpisz przy otwartym oknie, stań w nim na chwilę i weź kilka głębszych oddechów, rozciągnij się. poćwicz, przeczytaj kilka stron książki rozwojowej, posłuchaj motywującego podcastu, delektuj się śniadaniem bez telefonu w ręku, przygotuj się na kolejny, wspaniały dzień.

Pozostanie pozytywnym wcale nie musi być trudne. Gdybyś wyolbrzymiał dobre sytuacje w swoim życiu zamiast skupiać swoją uwagę na problemach, Twoje życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Wiem, że czasami nie jest łatwo i uśmiechanie się może być ostatnią rzeczą, jaką chciałbyś zrobić ale pamiętaj, że to nie pierwszy i nie ostatni raz stajesz przed taką sytuacją. Bądź dobrej myśli, bo po co być złej? Pozytywni ludzie przyciągają pozytywne sytuacje!

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! Jak zbudować większą pewność siebie
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishPolskiEspañol