WodaWszyscy wiemy, że woda pitna ma zasadnicze znaczenie dla dobrego zdrowia. Utrzymuje nas przy życiu i pomaga naszemu organizmowi prawidłowo funkcjonować. Czy wiedziałeś o tym, że dobre nawodnienie może zwiększyć Twoją produktywność? W tym wpisie pokażę Ci 3 poparte naukowo powody, dla których picie wystarczającej ilości wody każdego dnia pomoże Ci lepiej się skupić, lepiej funkcjonować i więcej zrobić. Zaczynamy!

Twoje ciało przestałoby działać bez prawidłowego nawodnienia. Ma to sens, gdy weźmiesz pod uwagę, że woda stanowi około 75% masy ciała dorosłego człowieka. Ciało ludzkie ma wiele ważnych funkcji do wykonania i potrzebuje wody, aby wykonać większość z nich. Na przykład, Twoja krew przenosi tlen do wszystkich komórek w Twoim ciele, nie byłaby w stanie tego zrobić bez wody.

Droga do samodoskonalenia i zwiększonej produktywności jest o wiele łatwiejsza, jeśli Twoje ciało znajduje się w szczytowej kondycji fizycznej.

Poniżej znajdziesz 3 solidne powody, dla których powinieneś codziennie dbać o wystarczającą ilość nawodnienia, jeśli Twoim celem jest wyższy poziom produktywności.

1. Woda zwiększa Twoją sprawność fizyczną.

Wszyscy sportowcy wiedzą (a przynajmniej powinni wiedzieć), że brak wystarczającej ilości wody oznacza niską sprawność fizyczną. Dzieje się tak dlatego, że odwodnienie może mieć zauważalny wpływ na sposób działania Twojego organizmu. Utrata zaledwie 2% zawartości wody w organizmie może skutkować zmniejszoną motywacją, zwiększonym zmęczeniem, zmienioną regulacją temperatury ciała i sprawić, że wszystko będzie trudniejsze zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym.

Dobra wiadomość jest taka, że właściwe nawodnienie może temu zapobiec. Picie wystarczającej ilości wody może nawet zmniejszyć stres oksydacyjny. Ta forma stresu ma miejsce, gdy bierzesz udział w każdej wymagającej fizycznie aktywności. Nic z tego nie powinno zaskoczyć, gdy weźmiesz pod uwagę, że Twoje mięśnie to około 80% wody.

2. Odpowiednie nawodnienie wpływa na pracę mózgu.

Twój stan nawodnienia silnie wpływa na pojemność mózgu i jego funkcję. Badania pokazują, że na Twoje funkcjonowanie mózgu może mieć wpływ bardzo łagodne odwodnienie (to znaczy utrata około 1-3% masy wody w organizmie).

Bycie produktywnym jest wystarczająco trudne bez uczucia zmęczenia. Badania pokazują, że nawet odrobina odwodnienia może zmniejszyć Twoją zdolność do bycia na bieżąco. Więc wypicie szklanki wody przed śniadaniem, aby skupić się na tym, co chcesz, może Ci pomóc w osiągnięciu Twoich celów.

3. Woda pitna może pomóc w leczeniu i zapobieganiu bólom głowy.

Wiele osób cierpi na bóle głowy z powodu odwodnienia (wliczając w to mnie, zanim zacząłem pić odpowiednią ilość wody) Jednak badania pokazują, że woda jest w stanie nie tylko łagodzić objawy niektórych bólów głowy, ale także zapobiegać im w pierwszej kolejności.

Bóle głowy są nie tylko fizycznie denerwujące, ale także powstrzymują Cię przed zrobieniem czegoś sensownego. Niektóre migreny są tak silne, że mogą całkowicie znokautować Cię i sprawić, że przez jakiś czas będziesz niezdolny do pracy. W wielu przypadkach można temu zapobiec po prostu pijąc więcej wody.

Jeśli zatem martwisz się o wystarczające nawodnienie, dobrym sposobem na rozpoczęcie jest ustalenie, ile wody powinieneś wypijać każdego dnia. Zrób to, używając codziennego kalkulatora poboru wody, aby ustalić, ile wody musisz wypić, stosownie do masy ciała. Istnieje sporo aplikacji na smartfony, które Ci w tym pomogą. Właściciele Samsungów mają taki program na pokładzie swojego telefonu. Aplikacja nazywa się “Samsung health” i można dzięki niej nie tylko monitorować ilość wypitej wody ale także zmierzyć puls, poziom stresu, oraz używać jej do codziennych aktywności. Mam i serdecznie polecam.

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! 

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *