ryzyko

Człowiek potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. To jedna z jego naturalnych a zarazem najważniejszych potrzeb. Bezpieczeństwo to stabilność, pewność, uporządkowanie, spokój i harmonia. Ryzyko jest tego całkowitym zaprzeczeniem! Kojarzy się z niebezpieczeństwem, strachem przed nieznanym, chaosem i niepokojem. 

Człowiek boi się nieznanego bo za każdym razem kiedy w nieznane wkracza, przechodzi z pozycji mistrza do pozycji amatora. Dlatego człowiek stara się nie ryzykować, by nie narażać siebie i bliskich. Poza tym świat narzuca ograniczenia i zasady, które mają zapewnić bezpieczne i uporządkowane życie. Od dziecka mówi nam się, co można, a czego nie, czyli zamyka w takiej emocjonalnej klatce.

Zasady, owszem, są potrzebne w życiu ale nie niezbędne. Czasem warto z nich zrezygnować. Nie zawsze, wszystko co nowe i obce musi nam zagrażać. Jeśli nie podejmiemy ryzyka, nigdy nie dowiemy się czy było warto.

Za każdym razem kiedy ryzykujemy, pokonujemy swój strach. Ryzyko daje nam wolność i nowe możliwości. Ryzyko to postęp, który buduje lepszy świat oraz pozwala odrywać i tworzyć nowe rzeczy. Bez ryzyka nie jest możliwy nasz postęp i rozwój. Bez ryzyka panuje stagnacja i nic się nie zmienia.

Gdy przełamujesz bariery i przyjęte zasady, możesz zrobić więcej niż myślisz. Ryzyko pobudza umysł, a wtedy zmysły pracują na najwyższych obrotach. To taki aktywator ekscytujących działań. To duży zastrzyk adrenaliny, który sprawia, że życie nabiera intensywnych kolorów. Pobudzony jesteś bardziej czujny!

Ryzyko może przynosić większy rozwój i postęp niż zrównoważone oraz bezpieczne działanie. To siła napędowa postępu i życiowego sukcesu! Podejmowanie ryzyka to opuszczanie swojej strefy komfortu i za każdym razem przesuwanie jej granicy. Tylko w ten sposób możemy się dowiedzieć na co nas stać i jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć.

Ryzyko można skutecznie minimalizować. Właściwe podejście i przygotowanie, długie ćwiczenia, które prowadzą do doświadczenia, a te z kolei powoduje, że ryzyko się zmniejsza. Gdy podejmujesz ryzykowne działanie, z każdym kolejnym jesteś lepszy niż na początku czyli zwiększasz swoje możliwości. Stajesz się pewniejszy siebie w tym co robisz oraz nabierasz więcej doświadczenia. Czasami warto podejmować ryzyko, pod warunkiem, że jest ono w dobrej sprawie i przyczynia się do poprawy życia. 

Hej! Nie zapomnij zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! 

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *