woda

Raczej wszyscy wiemy, że woda jest ważna dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Ale czy faktycznie pijesz odpowiednią ilość wody? Być może podejrzewasz, że niektóre z Twoich problemów zdrowotnych są związane z odwodnieniem lub nadmiernym nawodnieniem? Odpowiednia ilość wody jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Ile wody należy pić każdego dnia?

Przez długi czas wiedziałem i stosowałem się do zasady wypijania 8 szklanek wody dziennie (około 1,5 litra). Co się jednak okazuje, nie jest to oczywista zasada i nie wszyscy się z nią zgadzają. Zrobiłem kilka szpiegowskich przeszukań w sieci i wyczytałem, że  eksperci zalecają, aby każdy człowiek wypijał odpowiednią  ilość wody do swojej masy ciała, poziomu aktywności fizycznej oraz klimatu.

Odpowiedź naukowa, z którą zgadza się większość pracowników służby zdrowia i ekspertów, pochodzi od instytutu medycyny (IOM), niezależnej organizacji naukowej. Według ich badań wynika, że zalecana ilość wody to 2,7 litra dziennie dla dorosłych kobiet i 3,7 litra dla dorosłych mężczyzn. Zasadniczo ma to zastosowanie do osób dorosłych, które mają względnie dobre zdrowie, prowadzą bardziej siedzący tryb życia w umiarkowanym klimacie.

Istnieją jednak przypadki, w których konieczne może być picie większej ilości wody. Na przykład, jeśli mieszkasz w gorącym klimacie lub bierzesz udział w wymagających aktywnościach fizycznych. Według American College of Sports Medicine, należy dążyć do dodania około 300ml wody do dziennego spożycia na każde 30 minut wymagającej aktywności fizycznej. Jak dla mnie, to dość spora ilość wody do wypicia… i to każdego dnia!

Dlaczego potrzebujemy tak dużo wody?

Twoje ciało nie może dobrze funkcjonować bez odpowiedniej ilości wody. Przestałoby działać bez prawidłowego nawodnienia. Ma to sens, gdy weźmiesz pod uwagę, że woda stanowi około 60 do 70% masy ciała dorosłego człowieka. Ciało ludzkie ma wiele ważnych funkcji do wykonania, więc potrzebuje wody, aby wykonać większość z nich. Na przykład, Twoja krew przenosi tlen do wszystkich komórek w Twoim ciele, nie byłaby w stanie tego zrobić bez odpowiedniej ilości wody.

Jeśli więc nie pijesz odpowiedniej ilości wody, jesteś albo odwodniony, albo nadmiernie nawodniony w przypadku picia za dużo.

Oznakami picia zbyt małej ilości mogą być:
  • Wyschnięte usta
  • Ciemny kolor moczu
  • Zawroty i bóle głowy
  • Zmęczenie i ospałość

Z drugiej strony, nadmierne nawodnienie może nawet doprowadzić do zatrucia wodą, a wczesne objawy mogą wyglądać jak symptomy wyczerpania i udaru.

Oznakami mogą być:
  • Nudności
  • Wymioty
  • Biegunka

Smutna prawda jest taka, że więcej ludzi będzie odwodnionych, niż nadmiernie nawodnionych. Odwodnieniu można zapobiec jedząc mocno nawilżone owoce i warzywa, takie jak: ogórki, arbuzy czy truskawki, które zawierają ponad 90% wody.

Teraz, kiedy według naukowców wiesz, ile wody należy pić w ciągu dnia, nadszedł czas, aby odpowiednio się dostosować. Uzyskiwanie odpowiedniej ilości dziennego nawodnienia w diecie nie tylko korzystnie wpłynie na Twój organizm, ale również na Twoje samopoczucie. Na zdrowie!

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! Jak zbudować większą pewność siebie
Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *