
Zespół lęku społecznego ( znany też jako fobia społeczna) może stanowić znaczącą przeszkodę dla zdrowia i zdolności do osiągnięcia potencjału w relacjach z innymi ludźmi oraz w pracy.
Zanim przejdziemy do konkretów, chciałbym abyś dowiedział się z czym tak naprawdę mamy do czynienia.
Czym jest lęk społeczny
Według Krajowego Instytutu Zdrowia Psychicznego, zespół lęku społecznego ( znanego również jako fobia społeczna) jest „intensywnym lękiem przed byciem zauważonym i i osądzonym przez innych” w stopniu, w jakim może uniemożliwić Ci to osiągnięcie swojego potencjału zarówno w pracy jak i w innych obszarach Twojego życia.
To nie “tylko” bycie nieśmiałym. Lęk musi bowiem trwać przez co najmniej 6 miesięcy i powodować “znaczne upośledzenie” w Twoim życiu.
Według organizacji Social Phobia lęk społeczny jest trzecim co do wielkości problemem zdrowia psychicznego na świecie. Często (nie zawsze) zaczyna się od gimnazjum, które z natury jest okresem intensywnej samoświadomości. Możesz się zatem domyśleć, że nie jesteś sam!
Potencjalne wyzwalacze lęku
- Dokuczanie lub krytyka
- Bycie w centrum uwagi
- Bycie obserwowanym
- Konieczność powiedzenia czegoś przed publicznością
- Konieczność spotkania z ważnymi osobami
- Przedstawienie się
- Konieczność wykonania ważnego telefonu
- Spoglądanie w oczy rozmówcy
- Poczucie niepewności w sytuacjach społecznych ( nie wiesz co powiedzieć )
- Zawstydzenie
Główne kategorie objawów
- Fizyczne: przyspieszone serce, zawroty głowy, problemy żołądkowe, zaczerwienienie, pocenie się, drżenie i suchość w ustach.
- Emocjonalne: ataki paniki, zły, nerwowość, wysoki poziom lęku.
- Behawioralne: Unikanie miejsc / sytuacji, w których myślisz, że będziesz w centrum uwagi; nie podejmowanie działań w obawie przed zawstydzeniem; izolacja, porzucenie szkoły lub pracy, nadużywanie stymulantów ( alkohol, narkotyki, papierosy ).
Pamiętaj, że te symptomy mogą być zupełnie normalne – szukamy tylko sytuacji, w której są PRZEDŁUŻONE i stanowią prawdziwą przeszkodę w funkcjonowaniu!
Co możemy z tym zrobić
Ważnym czynnikiem jest zrobienie czegoś zaraz po zaobserwowaniu objawów, ponieważ z czasem, fobia ta może stać się bardziej samonapędzająca. Poznaj kilka pomysłów, jak zacząć:
Zapytaj lekarza
Nie wystawiaj diagnozy sam. Na początek warto będzie zasięgnąć informacji u specjalisty!
Jeśli obawiasz się, że lęk społeczny uniemożliwia Ci osiągnięcie pełnego potencjału, skonsultuj się z psychologiem. Porozmawiaj o tym i powiedz szczerze, co leży w Twoim sercu. Przygotuj się na uczciwe mówienie o swojej historii, ponieważ im więcej danych, tym dokładniejsza będzie Twoja diagnoza i zalecenia. Nie cierp w milczeniu!
Pomóż sobie
Oto kilka pomysłów na opiekę nad samym sobą:
- Zdobądź wiedzę na temat leków i opcji leczenia.
- Prowadź zdrowy styl życia – angażuj się w ćwiczenia oraz obserwuj swoją dietę.
- Unikaj narkotyków i alkoholu, ponieważ wpływają one na równowagę emocjonalną, sen i mogą wchodzić w interakcje z lekami.
- Dołącz do internetowych grup dyskusyjnych.
Bądź dla siebie dobry
Wszystko zaczyna się od Ciebie! Pomysł to zaangażowanie się w spędzanie czasu z samym sobą. Hobby lub inne zajęcia pomogą Ci w zwalczaniu niepokoju. Pamiętaj, że lęk nie będzie trwał wiecznie. Poradziłeś sobie z nim w przeszłości, dasz radę i teraz!
Nigdy, przenigdy się nie poddawaj!
Zespół lęku społecznego, jak większość, jest zaburzeniem uleczalnym, więc każdy mały krok prowadzi Cię do ostatecznego celu i wyzwolenia. Nigdy nie śmiej w siebie wątpić na drodze do lepszej wersji siebie.
Pamiętaj, że najlepiej zacząć teraz. Bądź silnym, upartym i wytrwałym na drodze, którą obrałeś. W razie potrzeby, zawsze możesz poprosić o pomoc!
Bez względu na to, czy Twoim celem jest posiadanie bliskich przyjaciół, bycie bardziej efektywnym w pracy, czy nawet znalezienie nowego partnera w związku, umiejętność skutecznego nawiązywania kontaktów z innymi może rzeczywiście przekształcić samotne, frustrujące życie w bardziej satysfakcjonujące. Bój się i rób! Pozwoli Ci to uwierzyć w siebie i sprawi, że będziesz się stawał lepszą wersją siebie każdego dnia!