Zespół lęku społecznego ( znany też jako fobia społeczna) może stanowić znaczącą przeszkodę dla zdrowia i zdolności do osiągnięcia potencjału w relacjach z innymi ludźmi oraz w pracy.

Zanim przejdziemy do konkretów, chciałbym abyś dowiedział się z czym tak naprawdę mamy do czynienia.

Czym jest lęk społeczny

Według Krajowego Instytutu Zdrowia Psychicznego, zespół lęku społecznego ( znanego również jako fobia społeczna) jest „intensywnym lękiem przed byciem zauważonym i i osądzonym przez innych” w stopniu, w jakim może uniemożliwić Ci to osiągnięcie swojego potencjału zarówno w pracy jak i w innych obszarach Twojego życia.

To nie “tylko” bycie nieśmiałym. Lęk musi bowiem trwać przez co najmniej 6 miesięcy i powodować “znaczne upośledzenie” w Twoim życiu.

Według organizacji Social Phobia lęk społeczny jest trzecim co do wielkości problemem zdrowia psychicznego na świecie. Często (nie zawsze) zaczyna się od gimnazjum, które z natury jest okresem intensywnej samoświadomości. Możesz się zatem domyśleć, że nie jesteś sam!

Potencjalne wyzwalacze lęku

  • Dokuczanie lub krytyka
  • Bycie w centrum uwagi
  • Bycie obserwowanym
  • Konieczność powiedzenia czegoś przed publicznością
  • Konieczność spotkania z ważnymi osobami
  • Przedstawienie się
  • Konieczność wykonania ważnego telefonu
  • Spoglądanie w oczy rozmówcy
  • Poczucie niepewności w sytuacjach społecznych ( nie wiesz co powiedzieć )
  • Zawstydzenie

Główne kategorie objawów

  1.  Fizyczne: przyspieszone serce, zawroty głowy, problemy żołądkowe, zaczerwienienie, pocenie się, drżenie i suchość w ustach.
  2. Emocjonalne: ataki paniki, zły, nerwowość, wysoki poziom lęku.
  3. Behawioralne: Unikanie miejsc / sytuacji, w których myślisz, że będziesz w centrum uwagi; nie podejmowanie działań w obawie przed zawstydzeniem; izolacja, porzucenie szkoły lub pracy, nadużywanie stymulantów ( alkohol, narkotyki, papierosy ).

Pamiętaj, że te symptomy mogą być zupełnie normalne – szukamy tylko sytuacji, w której są PRZEDŁUŻONE i stanowią prawdziwą przeszkodę w funkcjonowaniu!

Co możemy z tym zrobić

Ważnym czynnikiem jest zrobienie czegoś zaraz po zaobserwowaniu objawów, ponieważ z czasem, fobia ta może stać się bardziej samonapędzająca. Poznaj kilka pomysłów, jak zacząć:

Zapytaj lekarza

Nie wystawiaj diagnozy sam. Na początek warto będzie zasięgnąć informacji u specjalisty!

Jeśli obawiasz się, że lęk społeczny uniemożliwia Ci osiągnięcie pełnego potencjału, skonsultuj się z psychologiem. Porozmawiaj o tym i powiedz szczerze, co leży w Twoim sercu. Przygotuj się na uczciwe mówienie o swojej historii, ponieważ im więcej danych, tym dokładniejsza będzie Twoja diagnoza i zalecenia. Nie cierp w milczeniu!

Pomóż sobie

Oto kilka pomysłów na opiekę nad samym sobą:

  • Zdobądź wiedzę na temat leków i opcji leczenia.
  • Prowadź zdrowy styl życia – angażuj się w ćwiczenia oraz obserwuj swoją dietę.
  • Unikaj narkotyków i alkoholu, ponieważ wpływają one na równowagę emocjonalną, sen i mogą wchodzić w interakcje z lekami.
  • Dołącz do internetowych grup dyskusyjnych.
Bądź dla siebie dobry

Wszystko zaczyna się od Ciebie! Pomysł to zaangażowanie się w spędzanie czasu z samym sobą. Hobby lub inne zajęcia pomogą Ci w zwalczaniu niepokoju. Pamiętaj, że lęk nie będzie trwał wiecznie. Poradziłeś sobie z nim w przeszłości, dasz radę i teraz!

Nigdy, przenigdy się nie poddawaj!

Zespół lęku społecznego, jak większość, jest zaburzeniem uleczalnym, więc każdy mały krok prowadzi Cię do ostatecznego celu i wyzwolenia. Nigdy nie śmiej w siebie wątpić na drodze do lepszej wersji siebie.

Pamiętaj, że najlepiej zacząć teraz. Bądź silnym, upartym i wytrwałym na drodze, którą obrałeś. W razie potrzeby, zawsze możesz poprosić o pomoc!

Bez względu na to, czy Twoim celem jest posiadanie bliskich przyjaciół, bycie bardziej efektywnym w pracy, czy nawet znalezienie nowego partnera w związku, umiejętność skutecznego nawiązywania kontaktów z innymi może rzeczywiście przekształcić samotne, frustrujące życie w bardziej satysfakcjonujące. Bój się i rób! Pozwoli Ci to uwierzyć w siebie i sprawi, że będziesz się stawał lepszą wersją siebie każdego dnia!

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *