Pasja

Świat zawsze wydaje się jaśniejszy kiedy tworzysz coś nowego, coś co wcześniej w świecie nie istniało…

Kilka lat wstecz borykałem się z pogłębiającą się depresją. Strach przed opuszczaniem własnego mieszkania, niechęć do ludzi, brak celu, a do tego wizyty u psychoterapeutów, które w niczym nie pomagały aż w końcu i oni przestali odpowiadać na moje telefony… Musiałem poradzić sobie z tym sam!

Pomyślałem, że muszę znaleźć sposób na to, aby zająć swój umysł czymś innym, niż tylko pogrążającymi myślami. Zacząłem więc rysować. Szkicowanie stało się moim kołem ratunkowym. Mogłem uchwycić teksturę i bawić się cieniem. Mogłem przekazać trochę ciemności, która wciąż mnie prześladowała, ale zamiast ulegać moim uczuciom, byłem w stanie coś z nich zbudować. W twórczości znalazłem przyjaciela, sposób na opowiedzenie swojej historii oraz źródło wsparcia i siły na którym mogłem polegać. Dziś już nie rysuję, choć moje prace wciąż można znaleźć w sieci pod tym linkiem.

Zapraszam Cię bardzo serdecznie do dzisiejszego wpisu dzięki któremu dowiesz się jak kreatywne hobby może wpłynąć na stan naszego zdrowia psychicznego.

1. Kreatywność przypomina nam, że możemy wprowadzać zmiany, a także pomaga nam być bardziej obecnym.

Kiedy mamy problemy ze zdrowiem psychicznym, łatwo jest się skupić na obawie, że na końcu tunelu nie będzie światła.

Zanurzenie się w kreatywność może pomóc nam uwierzyć w naszą zdolność do leczenia, wzrostu i zmiany, ponieważ aktywnie uczestniczymy w tworzeniu czegoś nowego.

Niezależnie od tego, czy chodzi o pieczenie, ogrodnictwo, malowanie, taniec, rzeźbienie lub inne kreatywne zajęcia, bierzemy pod uwagę pomysł i tchniemy w niego życie.

To nie tylko pomaga nam skupić się na chwili obecnej, łagodząc w ten sposób obawy o przyszłość, ale także daje nam dodatkową korzyść w kształtowaniu i wpływie na wynik naszych działań.

2. Kreatywność pozwala nam łączyć się z innymi i budować społeczność.

Częste problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja lub lęk, mogą prowadzić do wycofania się i izolacji społecznej, zwiększając poczucie samotności i nasilając reakcje organizmu na stres. Tak właśnie było w moim przypadku.

Kreatywność to wspaniały sposób na kontakt z innymi. Platformy mediów społecznościowych umożliwiają nam dzielenie się kreatywnością i prowadzenie rozmów z osobami o podobnych zainteresowaniach. Kiedy zacząłem rysować, byłem zdumiony, jak szybko mogłem stać się częścią wspierającej społeczności.

3. Kreatywność pozwala nam przetrwać trudne chwile i pomaga nam w zaspokojeniu naszych potrzeb.

Nie zawsze czujemy się komfortowo w rozmowach o naszym bólu lub traumie. Musimy jednak przejść przez te uczucia, bo inaczej będą one leżeć pod powierzchnią, ograniczając i kontrolując nas.

Kiedy jesteśmy w stanie połączyć się z tym, co naprawdę czujemy – gniewem, żalem lub rozczarowaniem – a następnie przekierować to do kreatywnego projektu, rzadziej angażujemy się w zachowania, które są dla nas szkodliwe. Co oznacza, że ​​faktycznie “przepracowujemy” nasze  uczucia, a nie tylko uciekamy od nich.

Wszyscy jesteśmy kreatywnymi istotami. Eksperymentowanie może być wspaniałym sposobem na to, aby dowiedzieć się, co wywołuje w nas radość i przynosi nam komfort. Nie musisz być ekspertem. Pamiętaj, że  doskonałość nie musi być celem; po prostu rozjaśniasz swój świat.

Moja podróż z kreatywnością dała mi więcej, niż mogłem się spodziewać. Nie zawsze może to zmieniać zewnętrzne okoliczności, ale wewnętrznie za każdym razem następuje zmiana. Puste płótno to nowy początek. Przypomnienie, że mogę zacząć od nowa, tyle razy, ile to konieczne. A czasem to wszystko, czego potrzebujemy, aby być w porządku. Miej dzisiaj wspaniały dzień rozwojowcu!

Nie zapomnij zaopatrzyć się w mojego E-Book’a!

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *