wartości

Życie jest krótkie. Warto skupiać się na tym, co jest dla nas ważne i odpuścić to, co wbrew pozorom nie ma znaczenia. 

Okazuje się, że naszymi najcenniejszymi towarami w życiu nie są nasze telefony, komputery, płaskie telewizory, świeżo zakupione auta czy nawet piękne domy…

To, co w życiu najcenniejsze nie może być ulokowane w banku lub zamówione przez internet. Nasze najcenniejsze towary znajdują się na bardzo krótkiej liście z którą podzielę się z Tobą w dzisiejszym wpisie. Zaczynamy!

Skąd ten wniosek?

Około 11 lat temu miałem nieprzyjemność doświadczyć wypadku w którym doszło do urazu kręgosłupa. Wtedy dzięki pomocy ludzi, którymi się otaczałem trafiłem do szpitala gdzie spędziłem 5 i pół godziny na korytarzu oczekując na swoją kolej przyjęcia przez lekarza. Żyjąc wtedy totalnie nieświadomie, myślałem tylko o tym by dostać jakieś prochy i… móc pójść o własnych siłach do toalety. Kiedy w końcu pojawił się doktor i nafaszerował mnie chemią, byłem w stanie wrócić do domu. Po pewnym czasie ból minął całkowicie a ja nic z tym nie zrobiłem. Wróciłem do pracy, spotkań ze znajomymi, picia alkoholu i robienia nierzadko irracjonalnych rzeczy.

Kilka tygodni temu doświadczyłem wypadku w którym kręgosłup został ponownie uszkodzony…

Cała “procedura” powiązana z podróżami od jednego “specjalisty” do drugiego i doświadczania bólu zmusiła mnie do refleksji i zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę jest dla mnie ważne w życiu.

Zdrowie, czas, rozwój osobisty i nasze relacje to najcenniejsze wartości w życiu a zarazem bardzo krótka lista tego, na czym tak naprawdę powinniśmy się skupiać.

Zdrowie!

Bez niego nie jesteśmy w stanie pomóc innym, a co ważniejsze, nie jesteśmy w stanie pomóc sobie. Będąc zdrowym, możemy przenosić przysłowiowe góry, potrzeba do tego tylko chęci, a czasem odrobiny szczęścia.

Zaniedbujemy ćwiczenia, a następnie zastanawiamy się, dlaczego nasze ciała szybko się męczą kiedy musimy wspiąć się na schody. Zaniedbujemy naszą dietę, a następnie zastanawiamy się, kiedy cała ta dodatkowa waga nas dopadła. Zaniedbujemy nasze zdrowie psychiczne i zastanawiamy się, dlaczego zawsze jesteśmy zestresowani…

Regularne kontrole z naszymi lekarzami mogą pomóc w wykryciu wczesnych oznak czegokolwiek nieprzyjemnego, ale możemy również dołożyć wszelkich starań, aby w pełni wykorzystać to, co mamy, starając się jak najlepiej dbać o siebie.

Czas!

Jest ograniczonym zasobem; raz spędzony, znika bezpowrotnie. Nie możemy go odzyskać, ale możemy być selektywni i świadomiej go “marnować”.

Kontrolowanie spędzanego czasu nie jest łatwe. Bardzo często trwonimy go na bezsensowne kłótnie, pracę której nienawidzimy, ludzi którzy zdają się tylko go marnować…

Jeśli jesteśmy ograniczani właśnie w ten sposób, dobrym początkiem jest znalezienie niewielkiej ilości czasu, aby zainwestować w projekty związane z naszą pasją lub naszym hobby. Zawsze zaczynamy od siebie aby później móc poświęcić trochę czasu innym. To najcenniejsze co możemy podarować drugiej osobie.

Pamiętaj, że pożyczone pieniądze można odzyskać, poświęconego czasu już nie. Zarządzaj nim mądrze!

Rozwój osobisty!

Dzięki niemu świadomie przesuwamy granice swojej strefy komfortu, jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć świat, otaczamy się pozytywnymi i wspaniałymi ludźmi, sami decydujemy o swojej ścieżce kariery, wyznaczamy sobie cele, podejmujemy odpowiednie decyzje i nie boimy się porażek bo wiemy, że tylko dzięki nim jesteśmy  w stanie nauczyć się czegoś nowego.

Rozwój osobisty pozwala nam na eliminację rzeczy, które nas powstrzymują od pracy nad własnymi marzeniami. To postawa życiowa dzięki której dążymy do poprawy jakości naszego życia poprzez ciągłe pogłębianie świadomości.

Relacje! 

W czasach “instant” czyli natychmiastowego dostępu do informacji zaczynamy nie mieć czasu na budowanie relacji z innymi. To zanikająca wartość, która coraz częściej jest zastępowana sztuczną inteligencją. Myślą za nas telefony a ludzie przestają ze soba rozmawiać bo przecież łatwiej jest sprawdzić w “google” niż przedyskutować to z grupą znajomych…

Nasze relacje są naszą podstawą, naszą fundacją. Musimy je pielęgnować z uwagą, na jaką naprawdę zasługują bo przyjdzie dzień w którym będziemy tęsknić za wspólnym przesiadywaniem na ławce w parku.

Zdrowie, czas, rozwój osobisty i relacje to wartości, które czynią nas bogatszymi i bardziej spełnionymi ludźmi. Zacznijmy traktować je w odpowiedni sposób i z należytym dla nich szacunkiem. Wspaniałości rozwojowcu!

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a!

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *