Jak rozwijać obie półkule mózgu

umysłKażda część naszego mózgu jest odpowiedzialna za inne funkcje. Wiele osób ma tendencję do dominacji prawej, lub lewej jego półkuli. To decydujący czynnik odpowiedzialny za to, co możemy robić w życiu i do czego jesteśmy zdolni. To właśnie dlatego artysta nigdy nie pomyśli o karierze księgowego. 

Mózg działa najlepiej, gdy obie strony są aktywowane i zaangażowane w działanie. Gdy obie strony są włączone, tworzone są połączenia neuronowe, które umożliwiają im lepszą pracę.

Oto kilka prostych ćwiczeń, który każdy może zrobić, aby rozwinąć obie strony swojego mózgu.

1. Wizualizacja i aktywność praktyczna.

Za wizualizację odpowiedzialna jest prawa część naszego mózgu. Aby w tym przypadku zadziałały obie części, podejmij pracę. Pozwól, aby prawa część Twojego mózgu wizualizowała projekt końcowy a następnie zaangażuj jego lewą część poprzez pracę nad jego ukończeniem. Może to być cokolwiek; rysunek, karmnik dla ptaków, półka nad telewizor, przemeblowanie pokoju, etc.

2. Gry.

Niektóre gry planszowe będą angażować obie strony mózgu, ponieważ istnieje element wizualny do gry, a także element strategiczny. Szachy i warcaby to doskonałe przykłady tego typu gier. Gracze muszą mieć w głowach wizję całej planszy, jednocześnie opracowując strategie ich ruchów. Czasami muszą wymyślić kilka ruchów z wyprzedzeniem. Układanki (takie jak puzzle) oferują taką samą koordynację.

3. Instrumenty muzyczne.

Granie na instrumentach muzycznych jest w dużej mierze aktywnością prawej półkuli. Jednak uczenie się umieszczenia palców w celu osiągnięcia pewnych dźwięków i czytania muzyki angażuje lewą półkulę naszego mózgu.

4. Ćwicz używając swojej niedominującej ręki.

Najlepszym przykładem i pobudzeniem drugiej półkuli będzie najzwyklejsze umycie zębów podczas porannej rutyny niedominującą ręką. Pozwoli Ci to szybciej wybudzić mózg ze snu i pozytywnie napędzi na resztę dnia. Staraj się też używać niedominującej ręki w ciągu dnia.

5. Używaj mapy myśli. 

Mapowanie projektów i ich wizualizacja to doskonałe ćwiczenie dla prawej półkuli naszego mózgu. Dzielenie zadań na kategorie pozwoli na pracę jego lewej części. Istnieje wiele darmowych aplikacji do tworzenia map myśli i są one świetnym startem do pracy nad projektem.

Oczywiście nie musimy być ekspertami w tworzeniu muzyki lub mapowaniu myśli (ja nim nie jestem), jednak zawsze warto zacząć robić coś, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy. Zawsze pozwala nam to rozwijać nasze zdolności manualne i umysłowe. Im więcej połączeń powstaje między dwiema półkulami mózgu, tym lepszymi innowatorami się stajemy i lepiej radzimy sobie z wyzwaniami, które przed nami stają.

Wspaniałego weekendu rozwojowcu, zrób coś, czego jeszcze nigdy wcześniej nie robiłeś i baw się przy tym dobrze. Pamiętaj aby robić to zgodnie ze swoim sumieniem i nie ranić przy tym innych. Do następnego!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *