umysł

Każda część naszego mózgu jest odpowiedzialna za inne funkcje. Wiele osób ma tendencję do dominacji prawej, lub lewej jego półkuli. To decydujący czynnik odpowiedzialny za to, co możemy robić w życiu i do czego jesteśmy zdolni. To właśnie dlatego artysta nigdy nie pomyśli o karierze księgowego. 

Mózg działa najlepiej, gdy obie strony są aktywowane i zaangażowane w działanie. Gdy obie strony są włączone, tworzone są połączenia neuronowe, które umożliwiają im lepszą pracę.

Oto kilka prostych ćwiczeń, który każdy może zrobić, aby rozwinąć obie strony swojego mózgu.

1. Wizualizacja i aktywność praktyczna.

Za wizualizację odpowiedzialna jest prawa część naszego mózgu. Aby w tym przypadku zadziałały obie części, podejmij pracę. Pozwól, aby prawa część Twojego mózgu wizualizowała projekt końcowy a następnie zaangażuj jego lewą część poprzez pracę nad jego ukończeniem. Może to być cokolwiek; rysunek, karmnik dla ptaków, półka nad telewizor, przemeblowanie pokoju, etc.

2. Gry.

Niektóre gry planszowe będą angażować obie strony mózgu, ponieważ istnieje element wizualny do gry, a także element strategiczny. Szachy i warcaby to doskonałe przykłady tego typu gier. Gracze muszą mieć w głowach wizję całej planszy, jednocześnie opracowując strategie ich ruchów. Czasami muszą wymyślić kilka ruchów z wyprzedzeniem. Układanki (takie jak puzzle) oferują taką samą koordynację.

3. Instrumenty muzyczne.

Granie na instrumentach muzycznych jest w dużej mierze aktywnością prawej półkuli. Jednak uczenie się umieszczenia palców w celu osiągnięcia pewnych dźwięków i czytania muzyki angażuje lewą półkulę naszego mózgu.

4. Ćwicz używając swojej niedominującej ręki.

Najlepszym przykładem i pobudzeniem drugiej półkuli będzie najzwyklejsze umycie zębów podczas porannej rutyny niedominującą ręką. Pozwoli Ci to szybciej wybudzić mózg ze snu i pozytywnie napędzi na resztę dnia. Staraj się też używać niedominującej ręki w ciągu dnia.

5. Używaj mapy myśli. 

Mapowanie projektów i ich wizualizacja to doskonałe ćwiczenie dla prawej półkuli naszego mózgu. Dzielenie zadań na kategorie pozwoli na pracę jego lewej części. Istnieje wiele darmowych aplikacji do tworzenia map myśli i są one świetnym startem do pracy nad projektem.

Oczywiście nie musimy być ekspertami w tworzeniu muzyki lub mapowaniu myśli (ja nim nie jestem), jednak zawsze warto zacząć robić coś, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy. Zawsze pozwala nam to rozwijać nasze zdolności manualne i umysłowe. Im więcej połączeń powstaje między dwiema półkulami mózgu, tym lepszymi innowatorami się stajemy i lepiej radzimy sobie z wyzwaniami, które przed nami stają.

Wspaniałego weekendu rozwojowcu, zrób coś, czego jeszcze nigdy wcześniej nie robiłeś i baw się przy tym dobrze. Pamiętaj aby robić to zgodnie ze swoim sumieniem i nie ranić przy tym innych. Do następnego!

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! 

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *