szczęście

Na przestrzeni kilku ostatnich lat można zauważyć jak bardzo rozwój osobisty stał się popularny. Na półkach w księgarniach można znaleźć mnóstwo książek skupiających się na tej tematyce. Praktycznie w każdej z nich przeczytasz o tym, jak odnaleźć szczęście w życiu, gdzie zacząć go szukać, etc. wszystko to może sprawić, że zaczniesz się zastanawiać, w jaki sposób szczęście i zdrowie są ze sobą powiązane? 

Gdyby zapytać ludzi, co chcieliby poprawić w swoim życiu? W większości przypadków odpowiedzieliby, że; produktywność, zarobki, relacje, bardziej niż podniesienie poziomu szczęścia. Częściowo dzieje się tak ponieważ nasz instynkt dąży bardziej do rzeczy takich jak; sukces, sława, prestiż, itd. Bardziej niż do samego szczęścia. Uważamy, że posiadając więcej, będziemy bardziej szczęśliwi…

Jednak coraz więcej badań prowadzi do przekonującego argumentu na temat znaczenia szczęścia w naszym życiu, szczególnie jeśli chodzi o nasze zdrowie. Okazuje się, że szczęście i zdrowie są ze sobą bardzo blisko związane. Aby pomóc Ci w ponownym ustaleniu priorytetu szczęścia, poniżej przedstawiam sposoby w jakich szczęście jest dobrym sojusznikiem dla Twojego zdrowia.

Szczęście czyni Twoje serce zdrowszym

Badania pokazują, że szczęście wpływa na poprawę zdrowia serca poprzez obniżenie jego częstości akcji i ciśnienia krwi. W badaniu z 2005 roku uczestnicy oceniali swoje szczęście kilka razy w ciągu dnia. Po 3 latach, Ci którzy stwierdzili, że są szczęśliwsi, mieli lepsze ciśnienie krwi i niższe tętno niż ich towarzysze. Efekty te sumują się i maja znaczący wpływ na zdrowie naszego serca oraz redukują znacząco prawdopodobieństwo choroby wieńcowej.

Szczęście pomaga złagodzić stres

Nie jest tajemnicą, że stres ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Powoduje kilka fizjologicznych i psychologicznych zmian, które psują nasze samopoczucie, w tym wzrost ciśnienia krwi i zakłócenia snu. Sekret zmniejszania poziomu stresu leży w naszych hormonach. Stres wyzwala uwalnianie kortyzolu, którego długotrwałe skutki obejmują zwiększone ciśnienie krwi, podwyższony poziom cukru i napięcie. Z drugiej strony, pozytywne emocje, takie jak szczęście właśnie, wyzwalają uwalnianie endorfin, dopaminy i serotoniny. Świetnie wpływają na poprawę samopoczucia i pomagają w regeneracji po stresie.

Szczęście jest powiązane z długowiecznością

Przełomowe badania dotyczące sióstr zakonnych wykazały, że istnieje związek między szczęściem a długowiecznością. W badaniu 180 katolickich mniszek napisało autobiograficzne eseje o wstąpieniu do ich klasztorów, które później zostały ocenione pod kątem zawartości emocjonalnej, takiej jak wdzięczność, miłość lub zadowolenie, a następnie związane z dożyciem zakonnic do wieku 85-95 lat.

Naukowcy odkryli, że 90% najszczęśliwszych sióstr żyło w wieku 85 lat, w porównaniu do zaledwie 34% najmniej szczęśliwych. Naukowcy ustalili, że stan emocjonalny mniszek miał wpływ na ich długowieczność.

Jednak naukowcy wciąż nie są pewni w 100% dlaczego szczęście ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Czego jednak możemy być pewni to tego, że im szczęśliwsi jesteśmy, tym dłużej i zdrowiej możemy iść przez życie. Czego z całego serca Ci życzę drogi czytelniku, abyś żył długo i szczęśliwie! Miej dzisiaj wspaniały dzień!

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! 

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *