pijak

 

Alkohol jest dużą częścią życia socjalnego wielu ludzi na całym świecie. Pijemy wino do kolacji, kiedy wybieramy się do restauracji. Piwko towarzyszy nam w pubie, kiedy oglądamy mecz z paczką znajomych. Imprezy urodzinowe, imieninowe, początek i koniec roku, święta, pępkowe, wesela, pogrzeby, świętowanie zakupów, spotkanie po latach, wędkowanie, grillowanie, powitania, pożegnania, upał, mróz… Alkohol towarzyszy nam w wielu aspektach naszego życia. 

 

Oczywiście znajdą się setki tysięcy ludzi, którzy alkoholu nie piją, ale w tym artykule skupimy się na tych, którzy w jakimś stopniu mogą mieć z nim problem i jak mogą sobie z nim poradzić aby oczyścić swój umysł i ciało.

 

Ile alkoholu, to za dużo alkoholu?

Ostatnie badania, które zostały opublikowane w tym roku, wykazały, ze naukowcy znaleźli “magiczną liczbę” której przekroczenie może poważnie szkodzić zdrowiu. I tak u kobiet przekroczenie 210 gram alkoholu na tydzień i 350 gram na tydzień u mężczyzn może zwiększyć ryzyko udaru mózgu, chorób serca, niewydolności serca, śmiertelnej choroby nadciśnieniowej i śmiertelnego tętniaka aorty.

 

Kiedyś wypijałem do 12 półlitrowych piw dziennie i wypalałem do tego całą paczkę mocnych papierosów (obecnie piję bardzo rzadko  w dużo mniejszych ilościach i nie pale w ogóle), mimo tego nie chorowałem i  potrafiłem powstrzymywać się od picia nawet na kilka miesięcy. Znam również osobę, która nie wypijała więcej niż dwie szklanki wina przy jednym posiedzeniu, a mimo tego zapisała się do AA ponieważ uważała, że jest alkoholikiem. Myślę, że w tym wypadku bardzo dużo zależy od człowieka.

 

Jeśli picie alkoholu ma niekorzystny wpływ na Twoje życie, być może powinieneś się temu przyjrzeć dokładniej. Jeśli kac nie pozwala Ci zrobić nic produktywnego i cały dzień po piciu leżysz w łóżku, to znak, że Twój organizm zaczyna się bronić. Warto w tym wypadku ograniczyć alkohol i skonsultować się ze specjalistą.

 

Przyjrzyjmy się zatem temu, jak Twoje ciało i umysł reaguje na alkohol po jego spożyciu.

 

Kiedy po raz pierwszy pijesz alkohol, wyzwala on uwalnianie endorfin, które są substancjami chemicznymi dającymi uczucie przyjemności, jednak to nie wszystko, co dzieje się wewnątrz Twojego ciała.

 

Twój umysł po alkoholu

Kiedy pijesz alkohol po raz pierwszy, możesz zauważyć, że jesteś bardziej gadatliwy i rozluźniony i prawdą jest, że wielu ludzi staje się bardziej otwarta po spożyciu alkoholu. Jednak warto pamiętać, że alkohol jest środkiem depresyjnym dla Twojego ośrodkowego układu nerwowego. Depresyjne działanie alkoholu można zaobserwować, gdy ludzie piją za dużo.

 

Przyjemne uczucie, jakie odczuwa wiele osób pijących alkohol, wynika z jego wpływu na miejsce dopaminy w mózgu. Jest to jednak efekt, który nie trwa długo. Pamięć krótkotrwała ulega osłabieniu jeśli ktoś kontynuuje picie. Krótko mówiąc, “film zostaje urwany” a nasze myślenie rozmywa się i rozluźnia nasze zahamowania, co oczywiście może mieć konsekwencje.

 

Mózg osób pijących alkohol przez długi czas może ulec zmniejszeniu i trwale go uszkodzić powodując zmniejszenie zdolności myślenia. Taki stan może się utrzymać nawet po rzuceniu picia na dobre. Są to procesy zachodzące w mózgu, które nie będą w stanie w pełni się zregenerować. Należy pamiętać, że nie wszystkie oddziaływania alkoholu na mózg są nam znane. Jest to obszar, który wciąż jest poddawany badaniom.

 

Twoje ciało po alkoholu

Istnieje wiele sposobów na to, jaki wpływ na nasz organizm ma picie alkoholu. Jednym z nich jest dobrze znany kac. Powoduje odwodnienie organizmu, zaburza podszewkę żołądka, zaburzenia snu oraz otwiera naczynia krwionośne, co prowadzi do większego ryzyka bólu głowy. Inne krótkoterminowe skutki alkoholu na organizm to; stępione zmysły, brak koordynacji, zawroty głowy, niewyraźne widzenie, zła równowaga, zawroty głowy…

 

Nie zapominajmy, że obniżone zahamowania mogą prowadzić do podejmowania głupich decyzji, takich jak palenie, które oczywiście również jest szkodliwe dla naszego organizmu, jak również robienie naprawdę durnych rzeczy jak jazda samochodem o których nierzadko dowiadujemy się następnego dnia. W takich przypadkach narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale także i innych.

 

Długotrwałe działanie alkoholu na organizm obejmuje wrzody żołądka, niedobory układu odpornościowego, uszkodzenia nerwów, choroby wątroby, zapalenie trzustki, uszkodzenia mięśnia sercowego, nowotwory, niedobory witamin i inne problemy sercowo-naczyniowe.

 

W jaki sposób Twoje ciało i umysł odniosą korzyści z niepicia

 

Jak rzucić picie dla zdrowszego ciała i umysłu (krok po kroku)

Chodzi o zmianę nawyków. Przeanalizujmy kilka głównych kroków.

 

1. Przyznaj, że masz problem

Świadomość jest pierwszym krokiem w dążeniu do zmiany każdej sytuacji, tej również. Jeśli częściej niż o jedzeniu, myślisz o alkoholu, nadszedł czas aby dokonać zmian. To żaden wstyd przyznać się samemu sobie do tego, że ma się problem. Jeśli już o tym wiesz, możesz coś z tym zrobić.

 

2. Pomyśl o tym, dlaczego powinieneś przestać pić

Kiedy myślimy o długoterminowych skutkach, takich jak marskość wątroby, to zazwyczaj nie wystarcza do tego, aby przestać pić. Powód jest prosty, to (jeszcze) nie jest realne!

 

Pomyśl w ten sposób. Jeśli pijesz trzy razy w tygodniu po 4 piwka dziennie i spędzasz przy tym… 2 godziny, to średnio w tygodniu tracisz 6 godzin na picie. Dodaj do tego €20 lub około 80 zł. w tygodniu i pomnóż to razy 52 tygodnie w roku, to da Ci €1 600 i 4 160 zł rocznie wydanych na alkohol! Plus wszystko to, co przegapisz w momencie kiedy jesteś pijany daje wynik, którego można się tylko wstydzić.

 

3. Skup się na byciu trzeźwym

Kiedy już zdecydujesz się przestać pić, skup się na pozostaniu trzeźwym. To ma być Twój cel zamknięty w ramy czasowe. 4 miesiące bez alkoholu, do końca roku bez alkoholu, etc… Trzymaj się tego tak długo, jak to możliwe, do momentu aż poczujesz, że jesteś wolnym od nałogu człowiekiem.

 

4. Zmień swoje otoczenie

To trudny krok. Pub do którego zawsze zaglądasz w drodze z pracy? Wyznacz sobie nową trasę do domu. Ludzie z którymi spotykałeś się na popijawę, odłącz się od ich towarzystwa. Sklep w który sprzedawca już wie jaki alkohol pijesz? Omijaj go szerokim łukiem. Nie wystawiaj swojej silnej woli na próby, zmień otoczenie a łatwiej będzie Ci pokonać nałóg.

 

Rezygnacja z picia alkoholu nie tylko przynosi korzyści zdrowotne, ale też i finansowe. Jeśli zdecydujesz już, że nie pijesz, trzymaj się tego, a zauważysz jak wiele zmian zajdzie w Twoim zachowaniu i ogólnym życiu. Nie jest to łatwe, ale wszystkie wielkie osiągnięcia nigdy nie przychodzą łatwo. Zawsze o tym pamiętaj, tak samo jak o tym, że to Ty masz kontrolę nad swoim umysłem a nie na odwrót. Wytrwałości!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *