Jako były nałogowy palacz mam porównanie do tego jak wygląda życie bez papierosa i co uległo zmianie po pozbyciu się tego nałogu. A rzucałem palenie niezliczoną ilość razy, tylko po to, żeby po pewnym czasie znowu sięgnąć po papieroska.

Nigdy nie zastanawiałem się nad konsekwencjami i pewnie dlatego nie łatwo było mi to rzucić. Jeśli planujesz pozbycie się tego nałogu, lub jesteś w trakcie tego procesu, a ten mały chochlik wciąż szepce Ci; “a zapal jeszcze dzisiaj, od jutra przestaniesz” to być może ta lista informacyjna pomoże Ci przezwyciężyć ten stan. To prosty wykres, który powinieneś mieć gdzieś na widoku i który powinien Ci przypominać, że jednak zdrowie jest najważniejszym czynnikiem naszego życia.

Oto co dzieje się w Twoim organizmie po zaprzestaniu palenia:

  • 20 minut po papierosie

Twoje tętno spada, poprawia się krążenie krwi i zmniejsza ryzyko zawału.

  • 8-12 godzin po

Poziom tlenu we krwi wraca do normy, możesz poczuć się bardziej wypoczęty. Twój oddech jest świeższy, skóra nie śmierdzi dymem tytoniowym.

  • 24 godziny po

Twoje płuca zaczynają proces oczyszczania ze śluzu. Możliwość większego kaszlu jest normalna na tym etapie.

  • Tydzień po

Ryzyko zawału serca spowodowanego paleniem diametralnie spadło. Twoje płuca pracują zdecydowanie lepiej. Zaczynasz intensywniej czuć smaki i zapachy. Masz lepszy sen.

  • 1 do 9 miesięcy po

Czujesz, że odzyskałeś kontrolę nad swoim życiem. Jeden mały papieros nie “mówi” Ci co masz robić. Twoje płuca filtrują zdrowsze powietrze, nie męczysz się tak szybko. Zaoszczędziłeś na wycieczkę po kraju. Po 9 miesiącach masz ponad 3000! zł więcej na koncie (jeśli średnio wydawałeś 12 zł na paczkę dziennie).

  • 1 rok po rzuceniu

Ryzyko choroby wieńcowej serca jest o połowę niższe niż u palacza. Za zaoszczędzone pieniądze możesz sobie pozwolić na wakacje w ciepłych krajach.

  • 5 lat po rzuceniu palenia

Ryzyko udaru mózgu jest zredukowane do minimum. Mentalnie jesteś wolnym od papierosów człowiekiem. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza moczowego, nerek i trzustki.

  • 15 lat po

Etap do którego jeszcze nie doszedłem, ale z badań wynika, że nasze ciała pracują tak, jakbyśmy nigdy nie palili papierosów.

Musi minąć wiele lat, zanim nasz organizm zupełnie uwolni się od chorób związanych z paleniem papierosów. Jeśli jednak zdrowie nie ma dla Ciebie znaczenia, pomyśl w perspektywie zaoszczędzonych pieniędzy. Wytrwałość i silna wola to klucz do uwolnienia się przed tym nałogiem. Jeśli chcesz, po prostu to zrób, kibicuję Ci z całego serca!

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! Jak zbudować większą pewność siebie
Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *