praca

Uczucie wypalenia w pracy może mieć związek z brakiem motywacji i całkowity brak chęci do wykonywania zadań. Wypalenie zawodowe może sprawić, że poczujesz się wyczerpany, sfrustrowany i przytłoczony obowiązkami.

Poznaj kilka sposobów na to, jak uniknąć wypalenia i pozostać zmotywowanym do działania, nawet w momentach w których nic nie idzie po Twojej myśli.

1. Naucz się ładować baterie

W wielu branżach pracownicy często doświadczają długich godzin pracy lub pracują w czasie wolnym. Skupianie się na pracy przez ponad 60 godzin tygodniowo jest szybkim przejściem do wypalenia. Dobrą wiadomością jest to, że można takiemu wypaleniu zapobiec. Kluczem w tym przypadku jest nauczenie się doładowywać baterie.

Będąc na stanowisku na którym masz wiele obowiązków, łatwo jest stracić grunt pod nogami, zwłaszcza w momentach, w których Twój projekt nie porusza się do przodu, Twoi pracownicy nie mają chęci na współpracę, a nawał dodatkowych zadań rozprasza Twoją uwagę.

Aby nie dopuścić do wypalenia, ważne jest aby zrelaksować się w czasie wolnym. Odłączyć całkowicie od miejsca pracy, zapomnieć o tym na moment w którym spędzasz czas ze swoją rodziną, znajomymi, lub z samym sobą. Czasem jest trudno o takie totalne odłączenie, zwłaszcza w okresie, w którym masz więcej pracy niż zwykle, ale mimo wszystko warto o tym pamiętać i postarać się o wypracowanie takiego nawyku “odłączenia”.

2. Graj zespołowo.

Jednym z głównych czynników wypalenia zawodowego jest presja narzucona przez siebie na samego siebie, bo przecież wszystko lepiej zrobić samemu. Nic bardziej mylnego.

Na pewno nie jesteś odosobniony jeśli chodzi o wykonywanie zadań samemu. Jeśli chcesz, żeby coś było zrobione dobrze, sam zasiadasz do zadania aniżeli zlecasz je komuś innemu. W rzeczywistości jednak Twoi współpracownicy, kiedy pracują razem, zmniejszają stres w pracy i szanse na wypalenie się.

Kiedy masz silny zespół i system wsparcia, otwierasz się na więcej zasobów, jeśli chodzi o zmniejszenie stresu przy jednoczesnym osiągnięciu  większych celów w pracy.

3. Ustal priorytety.

Jeśli chodzi o pracę pod presją, moim ulubionym zajęciem jest ustalanie priorytetów i zadań , które powinny być wykonane na samym początku tak, aby nie było potrzeby wracania do nich w przyszłości.

Określenie priorytetów dla wszystkich zadań i celów, które musisz wykonać w pracy, może wyznaczyć czytelną ścieżkę do osiągnięcia ich przy jednoczesnym wyeliminowaniu przytłaczającego bałaganu i mniej ważnych elementów z harmonogramu. Najpierw rzeczy najważniejsze!

Kiedy opanujesz już technikę wyznaczania priorytetów, możesz skupić się na poprawie lub pracy nad kolejnym elementem “układanki” w pracy tak, aby wszystko zaczęło powoli pracować jak w przysłowiowym szwajcarskim zegarku.

Poczucie spełnienia, jakie możesz uzyskać dzięki rozwiązywaniu najważniejszych zadań, może pomóc Ci utrzymać motywację, a nawet zwiększyć ogólną satysfakcję z pracy!

Te trzy punkty pozwolą Ci lepiej wywiązywać się z obowiązków pracy pod presją, ustalaniu priorytetów, a także dbania o siebie. Oznacza to maksymalne wykorzystanie przestojów, zachowanie zdrowia, proszenie o pomoc i ustalenie dobrych nawyków pracy, które mogą pomóc w zarządzaniu czasem, zadaniami i stresem.

Pamiętaj również, że nigdy nie jest za późno, ani za wcześnie na to, aby przeanalizować swoje miejsce pracy. Jeśli jest to coś, czego nie lubisz robić, nie ma potrzeby, aby się do tego zmuszać. Zawsze możesz znaleźć dla siebie coś innego. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *