organizacja

Problem polega na tym, że jeśli nie wiemy gdzie co jest i jak to znaleźć, wpadamy w zdenerwowanie i obniżamy swoją produktywność. Wiem o czym mówię, bo miałem z tym ogromny problem. Ze zorganizowaniem właśnie. 

Teraz wiem, że poświęcenie zaledwie 5 minut na organizację potrafi zaoszczędzić mnóstwo czasu. Oto kilka sposobów, które pomogą Ci się zorganizować. Niektóre dotyczą tylko Twojego komputera, inne zaś możesz wykorzystać w codziennym życiu. Zaczynamy!

  • Jedna rzecz, jedno miejsce

Zamiast łapania się za wszystko po trochu, skup się na jednym miejscu i rzeczy, którą chcesz ogarnąć. Niech to będzie kolekcja Twoich gier wideo na przykład. Znajdź dla niech jedno miejsce w swoim domu. Półka, szafka pod telewizorem, szuflada. Może to być cokolwiek. Spraw aby wszystko znajdowało się na jednym miejscu i było posegregowane według tytułów. Uwierz mi, że o wiele łatwiej i przyjemniej będzie Ci się spędzało czas przed konsolą, lub komputerem jeśli będziesz wiedział, że wszystkie gry masz pięknie posegregowane. Zaoszczędzisz przy okazji czas na ich szukaniu.

  • Zwalnianie pamięci

Jest to jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i wydajności. Twój mózg, tak jak komputer, zaczyna zwalniać jeśli ma zawaloną (niechcianymi) programami pamięć. Usiądź w ciszy, sam ze sobą i przelej swoje myśli na papier. Rzeczy, które musisz zrobić, rzeczy które Cię niepokoją, rzeczy które chcesz wiedzieć; cokolwiek to jest, wyrzuć to wszystko z głowy aby zwolnić w niej pamięć. W momencie kiedy przelejesz je do świata zewnętrznego, masz jaśniejszy obraz tego, co możesz z nimi zrobić, oraz uwolnisz swój mózg od nadmiernego myślenia. To działa!

  • Wyrzuć śmieci

Pozbądź się wszystkich rzeczy, które tylko walają Ci się po biurku, po domu, lub na pulpicie komputera. Zbierasz je bo pewnie “kiedyś Ci się przydadzą”. Nie przydały się rzez ostatnie 2 lata, to i teraz do niczego Ci nie będą potrzebne. Jeśli jednak nie jesteś otwarty na takie praktykowanie, znajdź dla nich jedno miejsce o którym nie będziesz musiał myśleć i zawracać sobie nimi głowy. Zdziwisz się jak miło jest przebywać w otoczeniu, w którym masz o wiele mniej do czynienia ze śmieciami, zarówno tymi w głowie, jak i tymi ze świata zewnętrznego.

 
  • Uzyskaj łatwy dostęp

segregacjaSpraw aby rzeczy, które posiadasz były tak łatwe do znalezienia jak te z wyszukiwarki Google.  No dobrze, jeśli tego dokonasz, daj znać jak to zrobiłeś 😛 Sam mam od czasu do czasu problemy z łatwością znajdywania dokumentów, jednak od pewnego czasu mam dla nich tylko i wyłącznie jedno miejsce i odpowiednio podpisaną teczkę w szufladzie. Dzięki temu wiem, jak szybko mogę znaleźć dany dokument. Zaoszczędzam przy tym sporo czasu i … nerwów oczywiście.

Organizacja nie jest trudnym zadaniem.  Zanim się zorientujesz, uzyskasz doskonały system, czystą przestrzeń i ogromny wzrost zarówno zdrowia psychicznego, jak i wydajności. Warto poświęcić na nią kilka minut, aby w przyszłości zaoszczędzić ich o wiele więcej. A Ty znasz jakieś inne sposoby na zorganizowanie się w ciągu zaledwie kilku minut? Koniecznie podziel się nimi w komentarzach.

 

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! 

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *