horoskopCzytasz horoskopy? Jeśli tak, nie tylko marnujesz swój czas – marnujesz również swoje cenne komórki które znajdują się w Twoim mózgu…. Bo czy naprawdę wierzysz, że pół miliarda ludzi na świecie będzie miało ten sam dzień, tydzień, miesiąc co Ty? (Ponieważ Twój horoskop nigdy nie jest dokładnie spersonalizowany). 

Autorzy horoskopów używają wielu sztuczek, abyś mógł uwierzyć w to, co napisali. W tym artykule przedstawię Ci niektóre z najlepszych – i kilka powodów, dla których należy ignorować swój horoskop.

Wierzymy w analizy osobowości – nawet jeśli nie odnoszą się one do nas.

Psycholog Bertram R. Forer. w 1948 roku przeprowadził słynny eksperyment w którym dał studentom do wypełnienia test osobowości, a następnie dał im dokładnie te same “wyniki” (które zebrał z horoskopów):

“Czujesz potrzebę, aby inni Cię lubili i podziwiali, a mimo to masz skłonności do krytykowania samego siebie. Chociaż masz pewne słabości, jesteś w stanie się zrekompensować. Drzemie w Tobie ogromny potencjał, którego nie wiesz, jak wykorzystać. Zdyscyplinowany i opanowany na zewnątrz jednak niespokojny i niepewny w środku. Czasami masz poważne wątpliwości, czy podjąłeś właściwą decyzję i czy zrobiłeś to, co trzeba. Preferujesz pewną ilość zmian i różnorodności oraz stajesz się niezadowolony, gdy jesteś ograniczany. Uważasz, że niemądrze jest być zbyt szczerym, otwartym i ujawniać siebie innym. Czasem jesteś uprzejmy i towarzyski, innym razem powściągliwy i ostrożny. Niektóre z Twoich marzeń wydają się być nierealistyczne.”

Studenci zostali poproszeni o ocenę dokładności od 1 do 5, przy czym 5 to najdokładniejsza ocena. Najbardziej interesujące okazało się to, że średnia wyniosła 4,26 – pomimo tego, że każdy student otrzymał dokładnie taką samą odpowiedź na jego test! Eksperyment ten nazwany został efektem Forera i potwierdzony badaniami po studiach od 1948 roku.

Jeśli więc masz jeden z tych magicznych breloczków, który mówi Ci o Twojej osobowości na podstawie Twojego horoskopu i imienia – zignoruj go.

Horoskopy używają niejasnych stwierdzeń i uogólnień. 

Oto kilka stwierdzeń zaczerpniętych z typowych horoskopów.

– W tym miesiącu czekają Cie finansowe wzloty i upadki. Nie wszystko ułoży się zgodnie z Twoim planem.

– Być może znajdziesz odpowiedź na jedno lub dwa pytania, które nie dawały Ci ostatnio spokoju. Będziesz jednak musiał głębiej się nad tym zastanowić.

– Nie będziesz miał czasu na wszystkie obowiązki a koniec miesiąca może przynieść niespodzianki.

Widzisz jakieś podobieństwa? Ostatecznie mogą dotyczyć każdego!

-Finansowe wzloty i upadki dotyczą każdego. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy tak naprawdę żadnej pracy nie można być pewnym.

-Czytelnicy pewnie wiedzą, że dotarcie do sedna trudnych pytań w życiu wymaga skupienia się i rozważania, a nie tylko szybkiego rozwiązania. To dobra rada – ale dlaczego na Ziemi miałoby to zastosowanie tylko do jednego znaku zodiaku??

– To normalne, że nie będziesz mógł znaleźć czasu aby ogarnąć wszystko. Zwyczajnie nawał pracy Ci na to nie pozwoli. Niespodzianką może być wszystko. Od wpadnięcia na znajomego na ulicy, poprzez zwolnienie z pracy. Takie rzeczy się zdarzają każdemu!

Główny powód, dla którego nie powinieneś pokładać swojego zaufania w horoskopach.
gazetaWiara w to, co jest opisywane w horoskopach wiąże się z jednym; poleganiem na czyichś wymysłach zamiast wzięcia pełnej odpowiedzialności za siebie.

Wyobraź sobie, że wyczytałeś w swoim horoskopie coś takiego: ” Zajmiesz się beztroskim wydawaniem pieniędzy bo w tym miesiącu czujesz, że zasługujesz na coś więcej…” I teraz ilu z nas ma dyscyplinę i nie wykorzysta tego jako pretekstu do kupienia tego nowego telewizora o którym myślał już od jakiegoś czasu?… Nawet jeśli w pierwszej kolejności jest pożyczka, którą trzeba spłacić.

Możesz podświadomie sabotować siebie, ponieważ wierzysz w nonsensowny opis samego siebie. Być może myślisz, że jesteś porywczą osobą ze względu na swój znak zodiaku? A może myślisz, że jesteś nieśmiały, bo zawsze tak mówił Twój horoskop a Ty w to wierzyłeś i nigdy nie próbowałeś tego przezwyciężyć.

Żadne z nas nie utknęło w miejscu z naszymi słabostkami. Mamy wystarczająco dużo siły aby zmienić nasze życie na lepsze. Zamiast czytać horoskopy, znajdź dla siebie jakąś naprawdę wartościową lekturę. Strona Do More – Be More, to doskonałe miejsce do tego aby zacząć. Materiały, które tutaj znajdziesz mogą pomóc Ci poprawić swoje życie. Zdecydowanie zasługujesz na więcej niż tylko wiara w wyimaginowane profile osobowości. Zawsze jesteś kimś lepszym!

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a!
Jak zbudować większą pewność siebie
Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *