słuchawki

 

Może być tak samo skuteczna jak leki i mieć natychmiastowy wpływ na to, jak się czujesz. W jednej chwili, właściwa muzyka może w Tobie wyzwolić emocje, które Cię pobudzą lub sprawią, że poczujesz się przygnębiony. 

 

 

 

 

W tym artykule  dowiesz się, jak muzyka wpływa na Twoją produktywność i jak możesz używać jej na swoją korzyść.

 

Przewidywanie wzorców muzyki uspokaja lęk

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego muzyka dla dzieci bardzo je interesuje, podczas gdy dorośli nie mogą jej znieść? Muzyka składa się z wzorców. Kiedy możesz je przewidzieć, Twój mózg zaczyna myśleć, że “jeśli wiem, co nadchodzi, nie ma powodu do obaw”. Znasz pewną melodię i kiedy ją sobie nucisz lub śpiewasz razem z wykonawcą, jesteś spokojniejszy o to co nastąpi (to tak w najprostszym przykładzie). Wzory w muzyce dla dzieci są zbyt łatwe do zapamiętania i dorosły mózg zaczyna się bardzo szybko nudzić. Z drugiej strony, dzieci uwielbiają dziecinne rymowanki ponieważ dla ich umysłów jest to bardzo interesujące i dzięki właśnie takim melodiom, ciekawią się one tym, co będzie dalej.

 

Dobór odpowiedniej muzyki jest kluczem

 

Jak się teraz czujesz? Muzyka może zabrać Cię z punktu A do punktu B pod warunkiem, że wiesz gdzie zaczynasz. Na przykład:

Musisz tylko wiedzieć jak się czujesz teraz i jak się chcesz poczuć za chwilę.

 

Odpowiednia muzyka na odpowiednią okazję

 

Jakiego rodzaju muzyki słuchasz kiedy kładziesz się spać? (o ile w ogóle) Myślę, że nie będzie to raczej Techno/Trance, gdzie bity dosłownie walą po uszach, lecz raczej bardziej melodyjna muzyka pomagająca uspokoić umysł i rytm serca.

 

Podczas czytania słuchanie Rapu nie będzie najlepszym rozwiązaniem ponieważ teksty w piosenkach mogą skutecznie rozpraszać uwagę. Szybka muzyka instrumentalna podczas pracy będzie najlepsza aby pozostać produktywnym. Instrumentalna muzyka powinna dostarczać energii, zachowując przy tym Twoją koncentrację. Platforma YouTube pomoże Ci dobrać odpowiednią muzykę. Możesz tam znaleźć praktycznie wszystko wpisując odpowiednią frazę.

 

Jak sprawdzić czy muzyka działa

 

Jak się czujesz podczas słuchania muzyki, kiedy wykonujesz pracę? Czy Twoje myśli płyną swobodnie, czy raczej jesteś rozproszony? Pozbądź się śmieci, nie martw się o wynik, nie rozpraszaj swojej uwagi i dopasuj muzykę, która Ci w tym pomoże i przy której pracuje Ci się najlepiej.

 

Stwórz odpowiednią playlistę

 

Miej na dysku, lub w chmurze, lub na wspomnianym YouTube posegregowaną muzykę na każdą okazję. Do nauki, do sprzątania, na imprezę, do ćwiczenia, chwile nostalgii, do medytacji, kiedy jesteś zły, kiedy chcesz się uspokoić. Lista ulubionych utworów, które będą w stanie zawsze Ci pomóc powrócić, lub wprawić Cię w stan w którym chcesz być. Będziesz zdumiony jak posiadanie takiej listy może Ci pomóc utrzymać swój umysł na właściwym poziomie.

 

Zanim ja stworzyłem sobie taką listę, miałem problemy z koncentracja i produktywnością. Często spędzałem mnóstwo czasu na odnajdywaniu właściwej do zadania melodii. Teraz jestem gotowy na prawię każdą ewentualność, a muzyka którą sobie ułożyłem pomaga mi w wielu zadaniach, jakie przed sobą stawiam. Polecam Ci zrobić to samo.

2 Responses

  1. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no back up. Do you have any methods to protect against hackers?

    1. Hello there. It’s hard to protect yourself from the hackers, if they really want to crack your work, they will do it. Best way is to have a back up plan such as UpdraftPlus widget that I am using at the moment. So far it’s working fine for me. Apart of this, I didn’t really protect my work with any other apps. Cheers!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *