skupienie

 

Jeśli pomyślisz o skupieniu, co pierwsze przychodzi Ci na myśl? Siedzenie w całkowitej ciszy, tak aby można było się uczyć? Pełna uwaga i koncentracja której wymaga zadanie? Praca nad projektem bez zerkania na telefon? 

 

 

 

 

Jestem pewien, że wielu z Was może odnieść się do powyższych przykładów i zgadzam się, że zdolność koncentracji polega na pozostaniu skupionym na zadaniu przez pewien okres czasu. Jednak poprzez stale rosnącą ilość informacji online i offline oraz możliwości jakie możemy wykorzystać, nasza uwaga może stawać się coraz bardziej rozproszona i coraz ciężej jest nam się skupić na zadaniach, jakie stają przed nami.

 

Czym jest koncentracja

 

Koncentracja to skupienie uwagi na czymś, co akurat musisz zrobić. Wymaga ona poświęcenia energii, czasu i wysiłku w zależności od tego, jakie masz zadanie do wykonania. Pomaga zrozumieć lepiej określone zagadnienie, a kiedy wzrasta, pomaga oddzielić Twój umysł od innych zjawisk i rozproszenia.

 

Ustawianie “ostrości”

 

Jakie więc poprawić koncentrację? Aby zacząć, musisz ustalić konkretny cel skupienia. Jeśli go nie masz, w jaki sposób będziesz mógł powiedzieć, że to co akurat robisz jest warte Twojej uwagi? Nie możesz też skupić się na wszystkim jednocześnie, więc musisz dokonać wyboru. To tak jak z jazdą samochodem. Potrzebujesz celu podróży. Inaczej będziesz jeździł w kółko do momentu aż skończy Ci się paliwo (energia).

 

Dobry cel koncentracji musi być zatem konkretny i taki, który możesz wizualizować. Na przykład sklep, który chcesz postawić. Jeśli można go wizualizować i wiesz jak będzie on wyglądał po zakończeniu remontu, oznacza, że masz wystarczająco jasny obraz aby wiedzieć, co jest potrzebne do jego osiągnięcia.

 

Ustalenie szczegółowego planu

 

Drugim krokiem jest ustalenie planu. Kiedy masz pomysły, ustalenie celu jest łatwiejsze. Najtrudniejszym zadaniem będzie określenie sposobu, w jaki zamierzasz tam dotrzeć. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby osiągnąć swój cel. Musisz wiedzieć co jest najważniejsze? Co jest bardziej wartościowe i jak długo to potrwa?

 

Aby więc stworzyć dobry plan, powinieneś uwzględnić najważniejsze “kamienie milowe”. Są to cele, które musisz osiągnąć, aby odnieść sukces. Twój plan powinien zawierać również realne i realistyczne działania, które można osiągnąć.

 

Zwiększ swoją wydajność

 

Kiedy masz jasno określony plan, nie będziesz musiał poświęcać tak dużo energii na koncentrowaniu się nad jego wykonaniem. Po prostu będzie Ci się łatwiej pracować. Owszem, wypisanie celów i dokładnego planu dotarcia do nich będzie wymagało od Ciebie poświęcenia większej ilości czasu, ale dzięki takiej strategii będziesz mógł właściwie zabrać się za zadanie.

 

Jeśli chcesz zanurzyć się bardziej w tematykę rozwoju osobistego i wyznaczania sobie celów oraz dokładniejszego planowania, pobierz mój darmowy przewodnik tutaj i zapisz się na newsletter. Rozpocznij podróż, która pomoże Ci dwukrotnie szybciej dotrzeć do celu! przewodnik do ustalania celów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *