skupienie

Jeśli pomyślisz o skupieniu, co pierwsze przychodzi Ci na myśl? Siedzenie w całkowitej ciszy, tak aby można było się uczyć? Pełna uwaga i koncentracja której wymaga zadanie? Praca nad projektem bez zerkania na telefon? Dzisiejszy wpis poświęcony jest temu, jak być lepiej skoncentrowanym. Zapraszam!

Jestem pewien, że wielu z Was może odnieść się do powyższych przykładów i zgadzam się, że zdolność koncentracji polega na pozostaniu skupionym na zadaniu przez pewien okres czasu. Jednak poprzez stale rosnącą ilość informacji online i offline oraz możliwości jakie możemy wykorzystać, nasza uwaga może stawać się coraz bardziej rozproszona i coraz ciężej jest nam się skupić na zadaniach, jakie stają przed nami.
Czym jest koncentracja
Koncentracja to skupienie uwagi na czymś, co akurat musisz zrobić. Wymaga ona poświęcenia energii, czasu i wysiłku w zależności od tego, jakie masz zadanie do wykonania. Pomaga zrozumieć lepiej określone zagadnienie, a kiedy wzrasta, pomaga oddzielić Twój umysł od innych zjawisk i rozproszenia.
Ustawianie “ostrości”
Jakie więc poprawić koncentrację? Aby zacząć, musisz ustalić konkretny cel skupienia. Jeśli go nie masz, w jaki sposób będziesz mógł powiedzieć, że to co akurat robisz jest warte Twojej uwagi? Nie możesz też skupić się na wszystkim jednocześnie, więc musisz dokonać wyboru. To tak jak z jazdą samochodem. Potrzebujesz celu podróży. Inaczej będziesz jeździł w kółko do momentu aż skończy Ci się paliwo (energia). Dobry cel koncentracji musi być zatem konkretny i taki, który możesz wizualizować. Na przykład sklep, który chcesz postawić. Jeśli można go wizualizować i wiesz jak będzie on wyglądał po zakończeniu remontu, oznacza, że masz wystarczająco jasny obraz aby wiedzieć, co jest potrzebne do jego osiągnięcia.
Ustalenie szczegółowego planu
Drugim krokiem jest ustalenie planu. Kiedy masz pomysły, ustalenie celu jest łatwiejsze. Najtrudniejszym zadaniem będzie określenie sposobu, w jaki zamierzasz tam dotrzeć. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby osiągnąć swój cel. Musisz wiedzieć co jest najważniejsze? Co jest bardziej wartościowe i jak długo to potrwa? Aby więc stworzyć dobry plan, powinieneś uwzględnić najważniejsze “kamienie milowe”. Są to cele, które musisz osiągnąć, aby odnieść sukces. Twój plan powinien zawierać również realne i realistyczne działania, które można osiągnąć.
Zwiększ swoją wydajność
Kiedy masz jasno określony plan, nie będziesz musiał poświęcać tak dużo energii na koncentrowaniu się nad jego wykonaniem. Po prostu będzie Ci się łatwiej pracować. Owszem, wypisanie celów i dokładnego planu dotarcia do nich będzie wymagało od Ciebie poświęcenia większej ilości czasu, ale dzięki takiej strategii będziesz mógł właściwie zabrać się za zadanie. Powodzenia rozwojowcu! Wierzę, że znakomicie dasz sobie radę z tym zadaniem! Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! Jak zbudować większą pewność siebie
Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *