Zwlekanie

Zbliża się ostateczny termin, jednak Ty, zamiast skupić się na dokończeniu projektu, sprawdzasz pocztę, zaglądasz na Facebooka, oglądasz filmy i snujesz się po mieszkaniu z kąta w kąt. Zwlekanie w wielu przypadkach stało się stylem życia, ale można temu zapobiec.

Wszyscy znamy zjawisko zwlekania. Kiedy odkładamy na później
marnujemy czas i zwlekamy z ważnymi zadaniami, które powinniśmy wykonywać… aż będzie za późno. A kiedy jest już za późno, wpadamy w panikę i żałujemy, że nie zaczęliśmy wcześniej.

Zwlekanie to zły nawyk, który nas pożera i uniemożliwia osiągnięcie lepszych rezultatów w życiu. W dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą kilkoma sposobami na zaprzestanie zwlekania i ruszenia do przodu. Zaczynamy!

1. Zmień swoje otoczenie

Różne otoczenie ma różny wpływ na naszą wydajność. Spójrz na swoje biurko i pokój. Czy sprawiają, że chcesz pracować, czy sprawiają, że nie chce Ci się nawet patrzeć w tamtym kierunku? Jeśli bardziej wybierasz to drugie, powinieneś rozważyć zmianę swojego obszaru roboczego.

Przebuduj swoje środowisko i przestrzeń roboczą. Posprzątaj biurko i posegreguj swoje plany i zadania, a zauważysz, że w takim otoczeniu znacznie bardziej będzie Ci się chciało pracować.

2. Spotykaj się z ludźmi, którzy inspirują Cię do działania

Jestem prawie pewien, że jeśli mógłbyś spędzić zaledwie 10 minut na rozmowie ze Stevem Jobsem lub Billem Gatesem, byłbyś bardziej zainspirowany do działania niż wtedy, gdy spędziłbyś 10 minut na niczym lub na rozmowie z ludźmi, którym ciężko jest wstać przed 11 rano z łóżka.

Jako blogger „spotykam się” od czasu do czasu z inspirującymi ekspertami od rozwoju osobistego, czytając ich blogi i korespondując z nimi regularnie za pośrednictwem poczty elektronicznej i mediów społecznościowych. Efekt przekłada się na działanie niemalże natychmiast.

Zidentyfikuj osoby, znajomych lub współpracowników, którzy Cię wyzwalają, inspirują oraz motywują i spotykaj się z nimi częściej.

3. Przestań komplikować rzeczy

Czy czekasz na idealny czas, aby coś zrobić? A może nie jest on TERAZ najlepszy z powodów X, Y, Z? Porzuć tę myśl, ponieważ nigdy nie ma idealnego czasu. Jeśli będziesz czekał, nigdy nie osiągniesz niczego. Perfekcjonizm jest jednym z największych powodów zwlekania. Więcej o tym przeczytasz w moim innym wpisie pod tym linkiem: https://domore-bemore.pl/motywacja-4/ 

4. Stwórz oś czasu z konkretnym terminem 

Posiadanie tylko 1 terminu na pracę jest jak zaproszenie do zwlekania. To dlatego, że mamy wrażenie, że mamy czas i odsuwamy wszystko na potem, aż będzie za późno.

Utwórz ogólną oś czasu z określonymi terminami. W ten sposób wiesz, że musisz ukończyć każde zadanie do określonej daty. Twoje ramy czasowe muszą być solidne – tj. Jeśli nie dokończysz danego zadania do dziś, zagrozi to wszystkim innym, które zaplanowałeś na później. W ten sposób powstaje potrzeba działania.

Moje cele są podzielone na miesięczne, tygodniowe i dzienne, które muszę ukończyć w wyznaczonym terminie. I tak właśnie przechodzimy do kolejnego punktu, którym jest…

5. Podział pracy na małe kroki

Jednym z powodów, dla których zwlekamy, jest to, że podświadomie uważamy, że praca jest dla nas zbyt przytłaczająca. Podziel zadanie na małe kroki, a następnie skup się na jednej części na raz. Jeśli po rozbiciu zadania nadal odkładasz je na później, podziel je jeszcze bardziej. Wkrótce Twoje zadanie będzie tak proste, że będziesz myślał: „rany, to jest tak proste, że równie dobrze mógłbym to zrobić teraz!”.

Na przykład, kiedy powstawał mój blog, cały projekt mógł wydawać się przytłaczający, ale po rozbiciu go na mniejsze części, takie jak:

  • Domena
  • Tematy
  • Wygląd
  • Fan page
  • Instagram
  • Ilość wpisów
  • etc.

Nagle zadanie okazało się bardzo wykonalne. Podzielone na drobne fazy, które układałem w całość każdego dnia. Po zakończeniu jednej, przechodzę do drugiej i tak aż do wykonania zadania. Poprawki i udoskonalanie zostawiam sobie na później ponieważ pamiętam, że na początku i tak nie będzie to perfekcyjne.

6. Weź się w garść i po prostu to zrób! 

Możesz wykonywać wszystkie strategie, planowanie i hipotezy, ale jeśli nie podejmiesz żadnych działań, nic się nie wydarzy. Musisz wiedzieć, że wiedza z całego świata, którą posiadasz jest bezużyteczna do momentu w którym podejmiesz działanie.

Cokolwiek myślisz, jeśli chcesz coś zrobić, musisz się opanować i po prostu zacząć to robić! Zasługujesz na to, aby być widocznym. Wspaniałości rozwojowcu!

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a!

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

2 odpowiedzi

    1. Działać i nie szukać wymówek! Takie to właśnie jest proste 🙂 Odpowiednie otoczenie będzie Cię pchało w stronę marzeń i celów, które sobie obrałeś, więc jego dobór (otoczenia) jest bardzo ważny w tym procesie… Ale Ty już o tym wiesz 😉 Pozdrawiam serdecznie i niech moc będzie z Tobą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *