Ogólnie rzecz biorąc, wdzięczność możemy traktować jako stan umysłu. Jesteśmy świadomie wdzięczni za rzeczy, wydarzenia i ludzi w naszym życiu.

Dlaczego o wdzięczności? Bo jest to coś, co niestety przez wielu z nas jest pomijane i wręcz niezauważalne. Sam przez długi czas mojego życia nawet nie chciałem wiedzieć co to jest wdzięczność. Na szczęście poprzez rozwój osobisty i w końcu duchowy, który wciąż przechodzę, poznałem co to jest wdzięczność i zacząłem ją praktykować CODZIENNIE. Dzięki temu moje życie uległo totalnej zmianie.

W dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą tym, czym jest wdzięczność, dlaczego jest ważna i jak możesz bardziej świadomie wdrożyć ją w swoją codzienną rutynę. Zaczynamy!

Czym jest wdzięczność?

Według Roberta Emmonsa, amerykańskiego psychologa i wiodącego eksperta naukowego na ten temat, wdzięczność jest potwierdzeniem dobroci. Potwierdzamy dobro, mówiąc do siebie i dziękując za dobre rzeczy, wydarzenia i ludzi w naszym życiu.

Emmons wyjaśnia, że wdzięczność może być okazywana za rzeczy, które pochodzą z naszego świata, lub, jeśli zdarzy się, że wierzysz w siłę wyższą lub masz naturę duchową, wdzięczność może być okazana za to w co zdecydujesz się uwierzyć. Bóg, wszechświat, kogoś, kto nad Tobą czuwa. Emmons wyjaśnia, że są to tak zwane “źródła zewnętrzne”.

Emmons nazywa również wdzięczność „emocjami wzmacniającymi relacje”. Przypomina nam, że jesteśmy nieustannie wspierani i kochani przez innych, a okazywanie im wdzięczności potwierdza ich wsparcie.

Wdzięczność polega również na przekazywaniu emocji. Dzielimy się nią aby i inni mogli poczuć się szczęśliwi. Inspiruje nas do podtrzymywania pędu miłości, a tym samym przekazywania jej dalej komuś innemu. Ludzie, którzy dzielą się swoją wdzięcznością i dobrem wzmacniają więzi między sobą oraz są bardziej skłonni do pomocy innym.

Dlaczego wdzięczność jest taka ważna?

Już wiesz czym jest wdzięczność. Dlaczego zatem jest ona taka ważna? Według wielu badań psychologicznych wdzięczność została silnie powiązana z większym szczęściem i radością. Jeśli teoria “myśli tworzą naszą rzeczywistość” jest Tobie znana, możesz łatwo wyobrazić sobie jak przebiegały wspomniane badania.

Pomyśl o czymś lub kimś, kto przynosi Ci czystą radość. Kiedy myślisz o tej osobie lub rzeczy, zacznij zauważać, jak czujesz się w swoim ciele i umyśle. Prawdopodobnie poczujesz wielkie uczucie otwarcia w sercu i… potężną wdzięczność.

W rzeczywistości możesz czuć się “lżejszy”, bardziej spokojny i szczęśliwszy. Praktykowanie wdzięczności w taki sposób prowadzi do większej radości bez większego wysiłku: łatwo być szczęśliwym, gdy jest się wdzięcznym.

Pomyśl teraz o kimś, lub o czymś, kto sprawia, że czujesz się smutny. Czy odczuwasz uczucie ciężkości? Czy Twoje myśli i uczucia przechodzą w bardziej negatywne?

Koncentrowanie się na negatywach produkuje więcej negatywizmu. Jedno karmi drugie tak samo, jak WDZIĘCZNOŚĆ PRZYNOSI WIĘCEJ RADOŚCI. Dlatego z punktu widzenia zdrowia psychicznego wdzięczność odgrywa ogromną rolę w tym, jak zaspokajamy naszą pozytywną stronę życia, a tym samym nasze szczęście.

Ponadto nasze zdrowie psychiczne jest ściśle powiązane z naszym zdrowiem fizycznym. Kiedy jesteśmy w dobrym zdrowiu psychicznym i emocjonalnym, nasze zdrowie fizyczne również ulega poprawie. Lepiej śpimy, mamy więcej energii, dokonujemy lepszych wyborów żywieniowych, łatwiej nam się oddycha…

Praktykowanie wdzięczności to narzędzie, dzięki któremu zapewniamy sobie doskonałe zdrowie psychiczne i fizyczne. Z tym się nie dyskutuje!

Jak praktykować wdzięczność?

Warto przyjrzeć się kilku sposobom na praktykowanie wdzięczności. Uwierz mi przyjacielu, nie jest to trudne ani skomplikowane. Nie powinno zajmować zbyt wiele czasu. Im prościej, tym lepiej, bo liczy się zamysł. Oczywiście nie rób też tego na tak zwany “odpier*ol”.  Twoja wdzięczność powinna płynąć z głębi Twojego serducha, tak, żebyś poczuł tą wspaniałą energię i był w stanie zarażać nią innych.

Na początku mojej drogi z rozwojem sam taki dziennik zacząłem prowadzić. Zawsze wracam do niego z przyjemnością. Zatem niezależnie od tego, czy robisz to w nocy przed snem, czy rano, tuż po przebudzeniu, zapisz listę wszystkiego za co jesteś wdzięczny. Zacznij delikatnie od 4-5 rzeczy. Zdziwisz się jak bardzo może to zmienić Twoje podejście do osób, wydarzeń i rzeczy oraz zmienić Twoją perspektywę spoglądania na życie.

Za każdą chwilę wdzięczności napisz notatkę na kartce papieru i wrzuć do słoika. W sylwestra otwórz słoik i przypomnij sobie wszystkie cudowne chwile, za które byłeś wdzięczny przez cały rok.

Kto w tych czasach pisze listy? No właśnie, a przecież odręczne zapisywanie na kartkach papieru niesie ze sobą mnóstwo dobrej energii. Poświęć trochę czasu, aby napisać list do osoby, za którą jesteś wdzięczny. Możesz napisać list do siebie i podziękować za wszystkie chwile w życiu, które mogłeś doświadczać.

Wdzięczność można traktować jako emocję, stan umysłu lub afirmację czegoś lub kogoś dobrego w Twoim życiu. Niezależnie od tego, w jaki sposób ją zdefiniujesz, jest to wybór, który na pewno przybliży Cię do radości i szczęścia w Twoim życiu.

Wszyscy możemy ćwiczyć wdzięczność i przekazywać dobrą energię na rzecz lepszego i bardziej kochającego świata. Zacznij więc dzisiaj, zacznij od siebie, rób więcej, bądź większy. Do następnego. Wspaniałości!

4 Responses

    1. Brawo Ty! Właśnie o to chodzi! Aby być wdzięcznym za te nawet najmniejsze wydarzenia i rzeczy 🙂 Dziękuję!

    1. To znaczy, że wszechświat chce, żebyś zaczęła, lub praktykowała więcej wdzięczności 🙂 Fakt, słoik fajny pomysł. Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *