pamięć

Zapomniałeś imienia? Zgubiłeś klucze? Szukasz właściwych słów? Nie panikuj. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swoją pamięć. Jeśli jednak myślisz, że odkryję (ponownie) Amerykę, przekażę w Twoje ręce jakieś nieodkryte ziółka z lasów Amazonii lub zaklęcia mnichów ze szczytów Himalajów… pomyśl jeszcze raz.  

Pomimo tego, że ludzie potrafią wydać miliony euro rocznie na suplementy wspomagające pamięć, istnieje niewiele dowodów naukowych na to, że one faktycznie działają. Zamiast wydawania pieniędzy, oferuję Ci kilka popartych naukowo naturalnych wzmacniaczy pamięci, z których możesz zacząć korzystać już teraz. Dzięki nim będziesz bardziej sprawny, energetyczny i zachowasz ostrzejszy umysł. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto jest wiedzieć…

Jak zapamiętujemy?

Pierwszym procesem zapamiętywania jest… tworzenie pamięci. Nasz mózg wysyła sygnał powiązany z myślą, informacją lub zdarzeniem który jest przetwarzany przez nasz umysł poprzez nasze neurony, zwane synapsami. No dobra, wiem, że może to być dość skomplikowane. Wyobraź sobie autostradę pełną ciężarówek załadowanych towarem (informacjami). Teraz pomyśl o tej autostradzie jak o swoich neuronach. Im lepsza jakość drogi, tym więcej ciężarówek będzie w stanie po niej pojechać.

Drugim procesem jest konsolidacja myśli, czyli dostawa informacji. Teraz mówimy o przyjmowaniu dostaw ciężarówek i przechowywaniu ich zawartości w magazynie. Konsolidacja pomaga nam przechowywać informacje i odpowiednio je oznaczać, tak aby były zorganizowane i łatwe do odzyskania w razie potrzeby. Tak, nasz mózg jest niesamowity, że potrafi robić takie rzeczy.

Trzeci proces to odzyskiwanie informacji czyli wyjmowanie z magazynu potrzebnych materiałów. To tak jak w komputerze. Masz poukładane foldery do których masz łatwy dostęp. Taki magazyn z wiekiem zaczyna zawodzić i pamięć ulega pogorszeniu, jednak nowe badania naukowe odkrywają wiele sposobów ulepszania pamięci i wyszukiwania – bez względu na wiek.

1. Ćwiczenia aerobowe.

Trening aerobowy swoją nazwę wziął od procesu tlenowego,  w wyniku którego mięśnie produkują energie podczas ćwiczeń. Trening taki pozwala na kształtowanie naszego ciała i poprawę kondycji. Ćwiczenia te również pomagają mózgowi w tworzeniu nowych naczyń włosowatych, które tworzą nowe komórki mózgu i połączenia. Mówiąc po Polsku, aktywność tlenowa zmienia nasz mózg i pomaga mu rosnąć. Badania wykazały, że ćwiczenia zwiększają rozmiar hipokampa, elementu odpowiedzialnego głównie za pamięć w naszym mózgu, poprawiając ją. Proste.

2. Sen.

Potrzebujesz zdrowego snu. Im głębszy, tym lepiej. Jedne z badań Harvardu wykazały, że głęboki sen poprawia pamięć proceduralną ( jak robić rzeczy, jak posługiwać się urządzeniami) i tą odpowiedzialną za pamiętanie rzeczy ( np. hasło do Facebooka, imiona, etc.). Głęboki sen (REM) może zwiększyć pamięć i wydajność umysłową o 33% do 73%. Sen jest bardzo ważny w naszym życiu nie tylko ze względu na poprawę naszej pamięci.Więcej o etapach snu przeczytasz tutaj: https://domore-bemore.pl/zdrowie-2/

3. Zdrowa dieta.

Wykazano, że zdrowe odżywianie, a w szczególności bardziej ciemne owoce, warzywa i tłuste ryby, poprawiają pamięć i zapobiegają pogorszeniu zdolności poznawczych. Badania wykazują również, że osoby, stosujące odpowiednią dietę, zmniejszyły o połowę szansę na zachorowanie na chorobę Alzheimera. Z czego dokładnie składa się taka dieta? Mnóstwo warzyw, zielonych liści, orzechów, jagód, fasoli, ryb, drobiu, oliwy z oliwek, pełnego ziarna i wina.

4. Ucz się.

Umysł jest jak mięsień. Im więcej wyzwań, tym silniejszy się staje. Im więcej wiedzy, tym więcej możesz się nauczyć. Badania pokazują, że uczenie się może zmienić fizyczny skład mózgu. Nie tak dawno temu myśleliśmy, że urodziliśmy się z ustaloną ilością komórek mózgowych, które z wiekiem spadały. Nowe badania pokazują, że możemy zwiększyć tę liczbę komórek mózgowych poprzez ciągły rozwój i naukę.

Nie musisz wydawać ani grosza na koktajle i suplementy, które obiecują Ci szybki wzrost mocy pamięci. Istnieją znacznie tańsze i bardziej skuteczne sposoby na zwiększenie pamięci: ćwiczenia, odpoczynek, dobre jedzenie, nauka, oczywiście odrobina relaksu też może w tym pomóc. Kto by nie chciał takiej recepty?

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! Jak zbudować większą pewność siebie
Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *