Przez ostatnie wydarzenia na świecie związane z wirusem COVID-19, spora część z nas została zmuszona do pracy z domu. Z takim “przywilejem” wiąże się jednak pewna odpowiedzialność. W dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą tematem, który pozwoli Ci zostać produktywnym podczas pracy w domu. Zaczynamy!

Wygodne, ciche otoczenie domu może nam utrudniać pracę. Utrzymanie produktywności polega na wykryciu i powstrzymywaniu rozpraszaczy uwagi, zanim pogorszy to naszą wydajność.

Bariery produktywności w domu

Nawet jeśli posiadasz swoje domowe biuro, wszelkiego rodzaju rozpraszacze mogą skutecznie utrudnić utrzymanie produktywności. Do typowych rozpraszaczy należą:

Rodzina i zwierzęta domowe

Czy masz zwierzęta? Czy Twoja żona lub mąż  pracuje w innych godzinach niż Ty? Czy Twoje dzieci są jeszcze zbyt małe, aby chodzić do szkoły, czy też mają przerwę kwarantannową?

Jeśli nie żyjesz sam, musisz nauczyć się produktywności podczas pracy, gdy inni są w domu. Nawet jeśli poprosisz ich, aby Ci nie przeszkadzali, nadal będą poruszać się po domu w sposób, który może cię rozproszyć.

Urządzenia cyfrowe

Łatwiejszy dostęp do telefonu (w biurze być może nie możesz go używać) powoduje, że jesteś bardziej podatny na sprawdzanie mediów społecznościowych i sprawdzanie wiadomości, lub powiadomień z różnych aplikacji. W telewizji lecą programy dzienne, których zazwyczaj nie można oglądać podczas pracy. To wszystko może być kuszącą rozrywką, gdy pracujesz w domu.

Obowiązki domowe

Wiesz, jak rozpraszający może być zlew pełen naczyń? Nawet brudny dywan może być trudny do przejścia bez wyciągnięcia odkurzacza.

Jeśli starasz się być produktywny podczas pracy w brudnym domu, bardziej prawdopodobne jest, że Twoja “praca” zakończy się na bezcelowym przeglądaniu stron internetowych aniżeli produktywnym działaniu. Dlaczego? Brudny dom może skutecznie zniechęcić do pracy, więc zanim zaczniesz pracować, upewnij się, że Twoje otoczenie jest czyste.

Brak odpowiedzialności

Kiedy pracujesz zdalnie, nikt nie patrzy Ci na ręce, nie ma nikogo, kto mógłby Cię pośpieszyć, aby upewnić się, że wykonasz swoją pracę w terminie. Utrzymanie produktywności podczas pracy w domu to kwestia trzymania się podjętego zadania.

Tak czy inaczej musisz być odpowiedzialny. Każdy ma swoje sposoby na to, aby pozostać produktywnym. Jedni ubierają się do pracy, nawet kiedy pracują w domu. Inni potrafią zrobić więcej podczas słuchania muzyki, a jeszcze inni używają odświeżaczy powietrza przypominających im ich zakład pracy. Niezależnie od pracy kluczem jest wydajność.

Jak stworzyć przyjazny obszar roboczy

Stworzenie domowego miejsca pracy, w którym można się skupić, nie jest trudne, ale wymaga pewnej samokontroli.

Pozostaw niepotrzebną technologię za drzwiami 

Jeśli pracujesz w domu, prawdopodobnie robisz to z komputera. Oprócz narzędzi potrzebnych do wykonywania pracy ważne jest, aby zminimalizować ilość technologii w swoim obszarze roboczym.

Najlepiej zostaw swój telefon w drugim pomieszczeniu. Wyłącz telewizor i najlepiej, żeby też został za drzwiami. No i oczywiście nawet nie myśl o tym, żeby mieć konsolę do gier w swoim miejscu pracy.

Ogarnij sobie komfort, ale nie poczuj się zbyt komfortowo

Twoje środowisko pracy ma wiele wspólnego z wydajnością pracy w domu. Stwórz sobie przestrzeń, w której poczujesz się zrelaksowany, ale też pełen energii. Niezależnie od tego, czy masz swoje biuro domowe, czy nie, spróbuj wykonać następujące czynności;

  • Używaj jasnego światła

Zamknięcie się w jaskini nie pomoże Ci być produktywnym podczas pracy w domu. Słaby światło może powodować ospałość i zmęczenie oczu, zwłaszcza jeśli musisz czytać stosy dokumentów.

  • Wybierz odpowiednie meble do pracy

No jasne, że dobrze jest leżeć na kanapie lub w łóżku, ale jeśli Twoim celem jest produktywność podczas pracy w domu, ważne jest, aby usiąść przy biurku lub stole.

Meble w twoim miejscu pracy powinny Cię wspierać. Twoje krzesło powinno zachęcać Cię do siedzenia prosto. Na biurku powinno być dużo miejsca na komputer i inne niezbędne narzędzia. Trzymaj tylko jedno krzesło w pokoju, aby zniechęcić odwiedzających.

  • Zamknij drzwi

Zamknięte drzwi sygnalizują, że osoba w pokoju nie chce aby jej przeszkadzano. Tłumią również hałas i zapobiegają rozproszeniu uwagi takimi rzeczami jak grający telewizor lub biegające koty po domu.

  • Utrzymaj czystość

Brudny obszar roboczy może być chaotyczny. Minimalizowanie bałaganu zwiększa produktywność i koncentrację podczas pracy.

  • Pomyśl o jakości powietrza

Kiedy cały dzień pracujesz w tej samej przestrzeni, zaczynasz zauważać, że jakość powietrza wpływa na produktywność. Suche, zakurzone powietrze może podrażniać drogi oddechowe. Zbyt wilgotne powietrze może sprzyjać rozwojowi pleśni i bakterii.

Jeśli pozwala na to pogoda, otwórz okno. Jeśli nie, zdobądź oczyszczacz powietrza. Pamiętaj o regularnej wymianie filtrów. W zależności od klimatu, w którym mieszkasz, możesz potrzebować osuszacza latem i nawilżacza zimą.

Ustal zasady dla innych domowników

Wyjaśnij swoim dzieciom i partnerce/partnerowi, że musisz być tak samo produktywny  w domu, jak i w biurze. Powiedz im, gdzie będziesz pracować i jakie są Twoje podstawowe godziny, których nie wolno naruszać.

Jeśli masz małe dzieci, weź opiekunkę lub zorganizuj takie rzeczy, jak na przykład kolorowanki. Jeśli zwierzaki nie przestaną Cię niepokoić, umieść je w innym pomieszczeniu z jedzeniem i wodą. Zastanów się nad powieszeniem na drzwiach napisu „Nie przeszkadzać”.

Utrzymanie produktywności podczas pracy w domu jest trudne. Podobnie jak w przypadku innych rzeczy, praktyka czyni mistrza: przypomnij o tym swojemu szefowi po kwarantannie, a może pozwolić Ci już tak pracować cały czas. W końcu gdzie jak gdzie, ale w domu jest najlepiej… nawet jeśli się w nim pracuje. Wspaniałości rozwojowcu!

NIe zapomnij zaopatrzyć się w mojego E-Book’a!

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

2 odpowiedzi

    1. Jeśli chodzi o pracę to zawsze można ją zmienić. Jeśli o rodzinę to warto rozpatrzyć przeprowadzkę. A jeśli ani jedno i drugie nie jest możliwe, trzeba zająć się sobą! Nie jest to łatwe zadanie, ale jest do wykonania;) Wiem, bo przechodziłem przez to 😛 Wytrwałości i dużo zdrowia życzę! Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *