Produktywność

Każdy z nas ma 24 godziny w ciągu doby do dyspozycji. Część z nas planuje je sobie dokładnie aby wykorzystać ten czas jak najlepiej. Inni nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że niektóre rzeczy, które robimy są dla nas niekorzystne… Nie zastanawiając się zatem ani chwili dłużej, oto kilka rzeczy, które powinieneś przestać robić.

1. Korzystanie ze specjalistycznych aplikacji

Choć istnieje mnóstwo aplikacji oraz narzędzi biznesowych zwiększających produktywność, najpewniej jest zostać przy starej metodzie planowania na… kartkach papieru. Moja partnerka życiowa i przyszła mama naszego synka to najlepiej zorganizowana kobieta jaką znam, a jej sposobem planowania jest właśnie zapisywanie zdań w zeszycie.

Korzystanie z takich aplikacji oczywiście może pomóc, ale może również wprowadzić chaos ze względu na ilość dostępnych do pobrania programów. Poza tym, telefon może się zepsuć, a wtedy wszystkie Twoje ważne notatki stracą swoją wartość wraz z nim. Zamiast tego użyj “planera” lub samoprzylepnych kartek.

2. Wielozadaniowość 

No ok, wielozadaniowość też czasem może być dobra. Robisz wiele rzeczy i w Twoim przemyśleniu robisz je dobrze, jednak w większości przypadków niestety tak nie jest. Skupiając się na kilku zadaniach na raz nie jesteśmy w stanie poświęcić się im w 100%. Zauważamy, że nie wszystko działa tak jak byśmy tego chcieli i  nie przynosi takich rezultatów, jakich oczekiwaliśmy. W efekcie porzucamy projekt i… zaczynamy pracować nad kolejnym dokładając sobie nieświadomie więcej zadań.

Zamiast tego skup się na jednym projekcie, doprowadź go do końca, zbuduj pod nim mocny fundament, aby mógł on pracować i generować zyski bez Twojego większego wkładu czasowego. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na kolejnym zadaniu, kiedy te pierwsze będzie na siebie pracować.

3. Praca w nadgodzinach

Wierz lub nie, im więcej pracujesz, tym mniej skuteczny i produktywny się stajesz. Czemu? Nie powinniśmy przepracowywać naszych ciał i umysłów, zamiast tego powinniśmy mieć wystarczająco dużo snu, aby utrzymać wysoki poziom produktywności. Odpoczywaj! Pole, które odpoczęło daje obfitsze plony.

4. Robienie wszystkiego samemu bez pytania o pomoc

Znam wiele osób, które myślą, że wszystko są w stanie zrobić sami. Nie potrzebują pomocy i tak naprawdę wszystko wiedzą lepiej… Owszem, to skłania do kreatywności i sprawia, że jesteś bardziej samodzielny ale w perspektywie czasu, to dobry pomysł na wypalenie.

Nie wstydź się zapytać o pomoc. Wiedz, że nie jesteś Alfą i Omegą i są ludzie na tym świecie, którzy właściwie wiedzą więcej i mają lepsze pojęcie na wiele tematów. Bądź otwarty na pomoc, a na pewno będziesz w stanie nauczyć się czegoś nowego.

5. Bycie perfekcjonistą

Musisz nauczyć się rozpoczynać zadania, a nie tylko planować je aż do perfekcji. Prawda jest taka, że nigdy nie będziesz gotowy, musisz po prostu zacząć, postawić ten pierwszy krok i zacząć pracować nad udoskonalaniem podczas procesu powstawania Twojego projektu w praktyce, a nie tylko w umyśle czy na papierze. Zacznij działać! Pierwszy telefon komórkowy też nie był idealny 😉

Czy któryś z powyższych przykładów brzmi dla Ciebie znajomo? Jeśli tak, to nie przejmuj się tym za bardzo, tylko zacznij  być tego świadomym i porzuć nawyk ich robienia. Pamiętaj, że czas to pieniądz i warto go wykorzystać w jak najlepszy sposób! Miej dzisiaj wspaniały dzień rozwojowcu!

Nie zapomnij zaopatrzyć się w mojego E-Book’a!

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *