Doskonałość i nawyk

Budzisz się, liczysz do pięciu, rozciągasz się, wstajesz, włączasz czajnik, bierzesz szybki prysznic, robisz kawę, włączasz wiadomości, frustrujesz się, wyłączasz wiadomości, wychodzisz do pracy pijąc po drodze kawę… 

Czy to codzienny rytuał? A może tylko rutyna, ponieważ nie masz wyboru, więc musisz codziennie wstawać i iść do pracy?

Różnica między codziennym rytuałem a rutyną

Różnica między codziennym rytuałem a rutyną polega na tym… jak o tym myślisz. Jak postrzegasz swoje działania? Czy są to przyziemne obowiązki, które po prostu trzeba wykonać, czy też działania, które wprowadzają sens, naukę lub radość w twoje życie? Wszystko zależy od sposobu myślenia.

Codzienna rutyna to seria zadań, które wykonujesz każdego dnia w tej samej kolejności. Na przykład wstawanie i chodzenie do pracy, mycie zębów i przygotowywanie dzieci do szkoły. Rutyna może wydawać się przyziemna i nudna, ponieważ musisz to zrobić. Możesz wykonać swoje procedury na autopilocie. Mogą być wydajne, ale niekoniecznie motywują lub sprawiają przyjemność. Są postrzegane jako obowiązek.

Codzienny rytuał jest podobny do codziennej rutyny, ponieważ jest również serią zadań, ale różni się w swojej intencji. Codzienne rytuały są znaczącymi praktykami i są motywowane wewnętrznie. Codzienny rytuał może zapewnić energię i radość wraz z wydajnością. Rytuał to starannie dobrany sposób robienia czegoś, co ma poczucie celu i pozytywny efekt uboczny, a także proste wykonanie zadania.

Jak przekształcić rutynę w rytuał 

Różnica między codziennym rytuałem a rutyną polega na subiektywnym doświadczeniu tej czynności. Chociaż często możemy kojarzyć rytuały z religią (niestety) wierzę, że możemy przekształcić każdą rutynę w rytuał z właściwym nastawieniem i podejściem do zadania.

Właściwa postawa i perspektywa

1. Pozytywne afirmacje

Jedną bardzo prostą rzeczą, którą możesz zrobić, jest recytowanie pozytywnych afirmacji.

Afirmacje to stwierdzenia, które mogą pomóc Ci rzucić wyzwanie i pokonać negatywne myśli. Traktuj je jako sposób na osiągnięcie pozytywnego sposobu myślenia. Działa, zostało sprawdzone na ludziach!

2. Bycie tu i teraz

Uważność to podstawowa zdolność człowieka do pełnej obecności i świadomości tego, gdzie jesteśmy i co robimy. Pomaga nam nie reagować nadmiernie i nie przytłaczać tym, co dzieje się wokół nas. Kiedy jesteśmy tu i teraz, zmniejszamy stres, poprawiamy wydajność, zyskujemy wgląd i świadomość poprzez obserwację własnego umysłu i zwiększanie naszej uwagi.

Dodawanie wartości

Możesz dodać wartości, intencji i cel do każdego rytuału…

Benjamin Franklin co rano pisał nago przez godzinę, aby „odświeżyć” swój umysł na zimnym powietrzu.

Beethoven wstał o świcie i odliczył dokładnie 60 ziaren kawy, aby przygotować swój idealny poranny napar, zanim usiadł przy biurku i pracował do 14.00

Tworzenie codziennych rytuałów może Ci pomóc odnieść sukces, niezależnie od tego, czy jesteś businessmanem, stworzysz sztukę, czy chcesz stać się osobą, którą zawsze chciałeś być.

Wybierz jedną ze swoich procedur i zastanów się, jak możesz zmienić ją z przyziemnego zadania autopilota w bardziej znaczące doświadczenie w ciągu dnia.

Lepiej “tylko” dobrze zrobione, niż idealnie zaplanowane

Codzienne spędzanie czasu na zamianie rutyny na rytuały nie oznacza, że za pierwszym razem skończy się coś idealnego. Nie poddawaj się i ćwicz dalej.

Jesteś wyjątkową osobą z własnym zestawem celów, które chcesz osiągnąć. Sekretem sukcesu jest identyfikacja codziennych rutyn, które można przekształcić w rytuały, które inspirują i motywują do osiągnięcia celów. Powodzenia rozwojowcu!

Nie zapomnij zaopatrzyć się w mojego E-Book’a!

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *