wielkie rzeczy

Przerabiałeś już taki scenariusz? Praca nie idzie po Twojej myśli pomimo dokładania wszelkich starań. Zadania, które masz do wykonania zaczynają Cie przerastać, a do tego czujesz, że się wypalasz…

Jak się z tym czujesz? Chyba nie najlepiej, prawda?

Pamiętam, kiedy zaczynałem swoją pracę poza granicami Polski. Jako emigrant przyjąłem się do pomocy na zmywaku w najlepszej (na tamte czasy) restauracji w jednym z miast w Irlandii. Choć myślałem wtedy zupełnie innymi kategoriami i żyłem totalnie nieświadomie, wiedziałem, że ciężką pracą zajdę naprawdę daleko.

Mijały miesiące, a ja uczyłem się coraz więcej słów angielskiego, pracowałem po 12 godzin dziennie, siedem dni w tygodniu,  aż ze zmywaka trafiłem na salę, aby w ostateczności zostać managerem restauracji. Dzięki zdobytemu doświadczeniu, każde kolejne wyzwania i prace były zdecydowanie łatwiejsze…

Jednak takie podejście i ciężka praca doprowadziły mnie do wyczerpania fizycznego. Straciłem sporo kilogramów, nie mogłem spać, popadłem w nałogi picia alkoholu po pracy i palenia papierosów aby znaleźć ujście dla uwolnienia stresu. W końcu byłem wyczerpany psychicznie i emocjonalnie, co doprowadziło mnie do totalnego wypalenia zawodowego…

A co z Tobą? Czy też cierpisz z powodu wypalenia? Czy mój scenariusz brzmi dla Ciebie znajomo?

Oto kilka znaków ostrzegawczych na które warto zwrócić uwagę:

 • Rozczarowanie swoją pracą
 • Trudności z koncentracją na zadaniach
 • Nadużywanie alkoholu lub narkotyków w celu radzenia sobie ze stresem w pracy
 • Załamanie snu
 • Drażliwość wobec współpracowników lub klientów
 •  Brak motywacji

Jeśli któreś z tych symptomów zauważyłeś u siebie to znak, aby skontaktować się ze specjalistą. Jest to bardzo ważne ponieważ wypalenie – jeśli nie zostanie rozwiązane, może doprowadzić Cię do problemów zdrowotnych, takich jak: lęk, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca i… depresja. Skąd to wiem? Przechodziłem przez to i uwierz mi, nie jest to miłe uczucie.

Dlaczego doświadczamy wypalenia?

Według Psychologów,  wypalenie jest czymś więcej niż tylko wynikiem długich dni i tygodni pracy. Ma to również związek z tym, jak dużą kontrolę nad pracą czuje dana osoba. Jeśli czuje, że jest ona niewielka, może to z czasem prowadzić do zmęczenia, cynizmu, depresji i ostatecznie wypalenia zawodowego.

Innymi czynnikami, które mogą prowadzić do wypalenia są:

 • Utrata równowagi między życiem zawodowym a prywatnym
 • Niejasne oczekiwania dotyczące pracy
 • Brak wsparcia w domu lub w pracy
 • Niezastosowanie odpowiednich przerw
 • Praca nad celem, który nie współgra z osobą (z Tobą)

Jeśli pozwolisz sobie na wypalenie, staniesz przed górą problemów fizycznych i psychicznych. Dlatego tak ważne jest, aby poradzić sobie z tym problemem.

Zamierzam zatem podzielić się z Tobą technikami, które pomogą Ci pokonać przyczyny wypalenia zawodowego.

Jak pokonać wypalenie zawodowe

1. Wyznacz swój cel

Aby przezwyciężyć wypalenie zawodowe, poczucie celu jest niezwykle ważne. Niezależnie od tego, czy jest to szeroko rozumiany charakter, na przykład charakter kariery, czy też znalezienie małego celu w zadaniach wykonywanych na co dzień.

Badania pokazują, że ludzie mający sens i cel w życiu mają wyższy poziom zadowolenia z życia i dobrego samopoczucia, a także mają lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne.

2. Oceń swoje opcje w pracy

Wypalenie zawodowe może mieć określony powód.

Na przykład: Czy robisz coś, co nie pasuje do Twoich umiejętności, osobowości, lub Twojego talentu? A co z godzinami pracy – czy pracujesz zbyt wiele?

Jeśli tak, to zdecydowanie warto poświęcić czas na rozmowę z kimś z HR (human resources) lub ze swoim szefem na ten temat. Może zaoferują Ci rozwiązania, które zmniejszą stres i presję związane z pracą.

3. Pomyśl nad rozwojem osobistym

„Czas spędzony w naturze jest najbardziej opłacalnym i najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania wypaleniu i rodzajowi depresji, którą odczuwamy, gdy siedzimy przed komputerem przez cały dzień”.

W tym cytacie Richarda Louva nie chodzi tylko o siedzenie przed komputerem. Jednak spędzanie czasu w przyrodzie jest tylko jednym ze sposobów walki z wypaleniem zawodowym.

Hobby, aktywność fizyczna, książki, wyzwania, spotkania ze znajomymi, rozwój osobisty, podróże, totalne odłączenie się od życia zawodowego… To kolejne ze sposobów, które mogą uchronić Cię przed wypaleniem zawodowym.

4. Uzyskaj pomoc od profesjonalisty

Niezależnie od tego, czy szukasz porady u specjalisty ds. zdrowia psychicznego, czy doradcy zawodowego, często posiadanie drugiej (i rzetelnej) opinii może być kluczem do przezwyciężenia wypalenia. Pamiętaj, aby zasięgać porady od osób, które mają pojęcie o tym co mówią i co robią. Najlepiej takich, z kilkuletnim doświadczeniem i naprawdę znających się na rzeczy. Ci specjaliści mogą pomóc ocenić przyczynę wypalenia, a także dać Ci strategie i cele, które pozwolą ci je przezwyciężyć.

Staraj się nie dopuścić, aby wymagająca lub nieoceniona praca podważała Twoje zdrowie i pewność siebie. Zamiast tego zacznij wprowadzać w życie wskazówki, które Ci dzisiaj udostępniłem:

Znalezienie celu życiowego, ponowna ocena opcji w pracy, dbanie o siebie oraz rozwój osobisty  i szukanie wsparcia profesjonalisty.

Wypalenie zawodowe to poważna sprawa – zacznij więc podejmować poważne działania, aby rozwiązać ten problem już teraz. Wspaniałości rozwojowcu!

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! 

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *