Sukces

Wierzę, że najbardziej żywi czujemy się w momentach opuszczania naszej strefy komfortu. To właśnie wtedy towarzyszy nam ekscytacja i strach, które powodują, że chce nam się żyć!

Pamiętasz ile razy próbowałeś czegoś nowego, nieznanego i trudnego? Prawdopodobnie oprócz ekscytacji czułeś się też przytłoczony, a następnie decydowałeś, że to jednak nie dla Ciebie… Ja pamiętam to bardzo dobrze. Moi znajomi mówili mi, że mam “słomiany zapał”. Zaczynałem dany projekt, ale po pewnym czasie porzucałem go i zapominałem na rzecz kolejnego… Jeśli też tak masz, już wiesz, że nie jesteś w tym odosobniony.

Jak więc utrzymać entuzjazm na wysokim poziomie i wciąż poruszać się naprzód? W dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą kilkoma wskazówkami, które pomogły w moim przypadku. Myślę, że przydadzą się i Tobie. Zaczynamy!

Zacznij od małych kroków

Nawet podróż 1000 mil zaczęła się od postawienia jednego kroku. Kiedy odczuwamy poczucie spełnienia, aktywuje ono dopaminę, hormon szczęścia w naszym mózgu. Ponieważ czujemy się dobrze, chętniej robimy więcej.

Musisz zrozumieć jedną rzecz. Nie potrzebujemy ogromnych sukcesów, żeby uświadczyć poczucia spełnienia. Nawet mała wygrana – taka jak napisanie jednej części wpisu na blogu lub zapisanie się na kurs prawa jazdy może zmotywować nas do dalszego rozwoju.

Jeśli zmagasz się z depresją lub lękiem, zastosowanie się do terapii  może pomóc Ci poczuć się zachęconym i zainspirować Cię do podejmowania zdrowszych wyborów.

Jeśli chcesz poprawić swoje zdrowie, chodzenie dziesięć minut po bieżni lub palenie mniejszej ilości papierosów (jeśli palisz w ogóle)  może pomóc Ci znaleźć motywację do robienia kolejnych małych kroków naprzód.

Jeśli chcesz poprawić swoją sytuację finansową, rezygnacja z subskrypcji jakiegoś kanału streamingowego  lub przyrządzenie sobie lunchu zamiast kupowania go może pomóc Ci w podejmowaniu bardziej trafnych decyzji pieniężnych.

W końcu, metodą małych kroczków (baby steps) zaczniesz czuć się dumny z siebie, a duma z kolei pozwoli nabrać Ci rozpędu, który sprawi, że prędzej czy później będziesz nie do powstrzymania!

Miej realistyczne oczekiwania!

Aby zacząć od małych kroków musisz porzucić wszelkie nierealistyczne oczekiwania wobec projektu nad którym pracujesz.

Nic nie zostało stworzone w przeciągu jednej nocy.  Prawda jest taka, że ​​nawet ludzie z naturalnymi talentami muszą ciężko pracować, aby doskonalić się w swoim rzemiośle, a „nocny sukces” zdarza się zwykle po miesiącach i latach ich ciężkiej pracy.

Jeśli spodziewasz się cudów podczas robienia czegoś nowego, musisz oczekiwać, że;

  • Możesz nie być w tym dobry.
  • Możesz czuć się zakłopotany, jeśli oglądają to inni ludzie.
  • Możesz nie być w stanie sprostać postawionym sobie celom
  • Możesz zrezygnować, ponieważ jest to zbyt trudne.
  • Możesz postępować wolniej, niż normalnie byś tego chciał.
  • Możesz czuć się sfrustrowany.
  • Możesz czuć się odosobniony i mieć problem ze znalezieniem pomocy.

Jeśli mimo wszystko zaakceptujesz wszystkie powyższe punkty, w końcu zobaczysz postęp i pojawiające się wyniki.

Nie porównuj siebie do innych!

Nie porównuj swojego pierwszego rozdziału książki do dwudziestego rozdziału książki kogoś innego!

Porównywanie się z innymi obniża Twoje poczucie wartości i sprawia, że czujesz się niepewny, nieadekwatny i zniechęcony do pracy nad zadaniem, które przed sobą postawiłeś.

Wszyscy zaczynamy z różnych miejsc, w różnym środowisku i z różnymi poziomami umiejętności. Wszyscy mamy różne potrzeby, priorytety i wartości. Być może cenisz sobie równowagę, więc poruszasz się wolniej niż ktoś inny, który pracuje przez całą dobę narażając przy tym swoje zdrowie i kontakty ze swoimi bliskimi przedkładając pracę ponad wszystko.

Zawsze gdzieś znajdzie się ktoś, kto będzie miał bardziej ambitne cele, większy dom, szybszy samochód i łatwiej będzie mu spełniać jego marzenia.

Skup wzrok na swojej ścieżce, kochaj to co robisz i pracuj według swoich zasad. Nie patrz na osiągnięcia innych poprzez pryzmat porównywania ich do swoich kamieni milowych i pamiętaj, że każde, nawet najmniejsze osiągnięcie to powód do radości.

Zawsze ciesz się z małych sukcesów jakie osiągasz, a zobaczysz, że z dnia na dzień będziesz w stanie zrobić więcej, w końcu zauważysz, że osiągnąłeś cel, który przed sobą postawiłeś. Z czasem będziesz bardziej zmotywowany do działań i będziesz stawiał sobie coraz to ambitniejsze cele, aż staniesz się osobą, którą zawsze chciałeś być. Oczywiście wszystko we własnym, odpowiednim dla siebie tempie i zawsze z pozytywnym nastawieniem oraz wiarą, że możesz… A tak się składa, że możesz wszystko, tylko jeszcze o tym nie wiesz. Idź spać z marzeniami, budź się z determinacją do działania. Wspaniałości!

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! 

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

2 odpowiedzi

  1. Prawda! Jedynie małymi krokami, nie rozglądając się na boki jesteśmy w stanie na spokojnie osiągnąć ponadprzeciętne wyniki robiąc całkiem nowe dla nas rzeczy.

    1. Zgadza się Michale 🙂 Ważne jest aby robić to w odpowiednim dla siebie tempie i nie zważać na negatywne opinie innych. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *