
Czy wiesz, że 50% Twojej zdolności do zapamiętywania jest spowodowana Twoją genetyką? Masz jednak możliwość wpłynięcia na pozostałe 50% swoich umiejętności i ich poprawę, ćwicząc inteligentne techniki pamięci.
W tym artykule podzielę się z Tobą metodami, które możesz wykorzystać do zapamiętywania nazw, list i innych elementów. Zaczynamy!
1. Pamiętanie imion
Kiedy ktoś Ci się przedstawia, odpowiedz do tej osoby natychmiast, używając jego imienia. “Miło mi Cię poznać Kasiu”. W ten sposób zakodujesz sobie imię swojego rozmówcy szybciej. Staraj się tez używać imienia drugiej osoby podczas rozmowy. Badania wykazały, że jednym z najprzyjemniejszych dźwięków dla człowieka, jest usłyszenie własnego imienia. Jest to powiązane z dzieciństwem, w którym nasi rodzice wołali nas po imieniu, a to z kolei przywołuje miłe wspomnienia.
Skojarz imię z osobą, którą już znasz. W moim przypadku działa! Kiedy poznaję nową osobę, myślę od razu o kimś z moich znajomych, którzy mają tak samo na imię. “Czy znam jeszcze jakiegoś Roberta?” Jeśli tak, kojarzę te dwie osoby natychmiast i od tego momentu nie mam już problemu z zapamiętaniem imienia. Sprawdź, może zadziała i u Ciebie.
2. Łatwiejsze zapamiętywanie rzeczy
Zdarzyło Ci się zapomnieć wyłączyć żelazko? Czy przyłapałeś się na myśleniu o tym, czy zamknąłeś drzwi po wyjściu z domu? Jeśli tak, to nie powinieneś czuć się odosobniony.
Jeśli nie chciałbyś zastać swojego domu w płomieniach po powrocie z pracy tylko dlatego, że zapomniałeś wyłączyć żelazka i nie miałeś już czasu na to, aby wrócić i to sprawdzić, za każdym razem kiedy skończysz prasować i wyciągniesz wtyczkę z gniazdka, trzaśnij się nią z całej siły w kostkę! Ból sprawi, że do końca dnia będziesz pamiętał o tym, że wyłączyłeś żelazko 😀 A tak bardziej poważnie to najlepszym sposobem na zapamiętanie rzeczy, które się zrobiło, jest połączenie ich właśnie z jakimś dodatkowym zadaniem. Po zamknięciu drzwi na klucz, zapukaj nim w drzwi, po wyłączeniu żelazka, obwiń przewód w specyficzny sposób, który łatwiej będzie Ci zapamiętać, po wyłączeniu kuchenki na czas wyjazdu, postaw obok niej swój ulubiony kubek. W ten sposób będziesz wracał do wydarzeń, które towarzyszyły wyłączaniu czegokolwiek. Dzięki takim akcjom będziesz pewny, że pozostawiłeś swój dom bezpieczny.
3. Wspomaganie pamięci
Powiedz to głośno! Znalazłeś się kiedyś w pokoju do którego wszedłeś z zamiarem zrobienia czegoś, a będąc już na miejscu zapytałeś się “po co ja tutaj przyszedłem?” Ja przyłapałem się na tym wiele razy. Dzieje się tak, ponieważ informacje nie zostały poprawnie zarejestrowane w mózgu. Rozwiązaniem jest ich prawidłowe załadowanie. Wystarczy, że powiesz to na głos 2 lub 3 razy. “Idę po igłę i nici”, “położyłem klucze na blacie w sypialni”, “wyłączyłem piec”. Czy będziesz brzmiał jak szaleniec? Być może, ale dzięki takiej strategii będziesz w stanie łatwiej zapamiętywać zadania i wydarzenia. W moim przypadku działa znakomicie!
Właśnie poznałeś moją listę wspomagającą zapamiętywanie rzeczy. A czy Ty masz na to jakieś sposoby? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu. Wspaniałości rozwojowcu!
Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a!