Łatwe do zastosowania nawyki produktywności

rób więcej

Za każdym razem, kiedy wracam z urlopu, po dłuższej lub krótszej przerwie od pracy, zawsze mam ogromny problem z powrotem do swojej rutyny.

Wstawanie rano, dodawanie postów, projektowanie, czytanie, treningi, praca nad stroną, maile, etc. Niegdyś mega produktywny dzień staje się odległy i mija sporo czasu zanim wrócę na właściwy tor. Czy jest to spowodowane moim lenistwem? Może mam skłonności do zwlekania? Myślę, że po niewielkiej części jedno i drugie. Jedno jednak jest pewne, moja produktywność pikuje w dół! Można jednak temu w łatwy sposób zaradzić i właśnie tym się z Tobą dzisiaj podzielę. Zaczynamy!

 

Mam kilka zwyczajów/nawyków, które pomagają mi zwiększyć moją produktywność
 
1. Lista zadań na koniec każdego dnia

 

Najbardziej frustruje mnie myśl o tym, że nie wiem co mam robić danego dnia. Z ogromną pomocą przychodzi lista zadań. Rozpisuję sobie taką każdego dnia przed pójściem spać (przy okazji sprawdzając tą, która zapisałem wczoraj). Piszę zadania i czas jaki na nie przeznaczę. W ten sposób zawsze wiem co mam robić i ile mam na to czasu. Zdarzało mi się zapomnieć o tym, co mam akurat do zrobienia, a wgląd w taka listę szybko naprowadza mnie na właściwą ścieżkę i dzięki temu nie marnuję swojego czasu. Spędzam dzień produktywnie, więc polecam Ci również założyć sobie taki plan zadań.

 

2. Trudne zadania na pierwszy ogień

 

Dziesięciokilometrowy bieg zaraz po wstaniu z łóżka to najlepszy przykład. Potem już tylko prysznic, śniadanie, nauka Hiszpańskiego, książka, a następnie same przyjemne rzeczy, czyli projektowanie i ulepszanie strony. W moim przypadku ten bieg jest najtrudniejszy. Kiedy “żaba zostaje zjedzona”, reszta zdaje się być jak spacer po parku. Poranek to najlepszy czas na robienie najtrudniejszych rzeczy z listy bo właśnie wtedy mamy najwięcej energii.

 

3. Telefon w tryb samolotowy

 

Jak często sprawdzasz co dzieje się na Twoim telefonie? Ile razy zdarzyło Ci się “zerknąć tylko na chwilkę” na to, co dzieje się na Facebooku, a po pewnym czasie okazało się, że spędziłeś na “scrolowaniu” pół godziny? No właśnie. Miałem dokładnie tak samo. Odrobiłem swoją lekcję i teraz, kiedy siadam do pracy, przełączam telefon na tryb samolotowy. Odinstalowałem również wszystkie gry jakie na nim miałem, bo one również skutecznie odciągały mnie od priorytetów. Maile sprawdzam raz dziennie, a na wiadomości odpisuję w wyznaczonych przeze mnie do tego godzinach.

 

4. Praca przez godzinę na raz

 

Poziom glukozy w organizmie spada po około godzinnej sesji przed komputerem i siedzeniu w tej samej pozycji. To powoduje spadek koncentracji, dlatego warto podnieść się od biurka i troszkę poruszać. Wstań, zrób sobie herbatę lub kawę, przeciągnij się, włącz sobie jakąś muzyczkę (jeśli nie słuchasz podczas pracy). Staraj się pić małą szklankę wody podczas każdej przerwy i zaciągać się świeżym powietrzem. Aby uzyskać super wydajność, kreatywność i zwiększony poziom energii, zaleca się robienie właśnie takich przerw w ciągu dnia.

 

Dzięki takiemu małemu planowaniu możesz sprawić, że Twój dzień stanie się łatwiejszy w zarządzaniu, a dzięki temu Ty staniesz się bardziej produktywny. Z czasem wejdzie Ci to w nawyk a po powrocie z urlopów lub przerw w pracy, łatwiej będzie Ci powrócić do swojej rutyny, czego Ci życzę drogi czytelniku, abyś był super produktywny!

 

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *