tv

Po długim i wyczerpującym dniu w pracy, słuchaniu marudnych klientów i wymagającego szefa, oraz spędzeniu godziny czasu w drodze do domu w końcu jesteś na miejscu. Teraz zimne piwko, przygotowany przez “żońcię obiadzik”, pilot w dłoń i ulubiony program w tv. Brzmi znajomo? Dla mnie nawet bardzo! Tak było jeszcze 5 lat temu, (może prócz żony;p), Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że w ten sposób marnuję swój cenny czas.

Zamiast oglądać to co się dzieje na ekranie, można ten czas poświęcić na znacznie przyjemniejsze i bardziej produktywne rzeczy. Zdrowe dla Twojego ciała i umysłu. Dlatego w tym artykule podzielę się z Tobą najbardziej owocnymi i produktywnymi rzeczami, które możesz zrobić, zamiast oglądania telewizji. Przygotuj się na zmianę nawyków.

1. Czytaj książki

Liderzy są czytelnikami. Zamiast oglądania telewizji, otwórz rozwojową książkę. Czytanie to magia o której nie miałem pojęcia. Nie zrozum mnie źle, starałem się czytać, ale nigdy mnie to nie fascynowało. Opowiadania o czarodziejach i jakieś kryminalne opowiastki to zdecydowanie nie były moje tematy i dlatego nie czytam takich książek, co nie oznacza, że dla Ciebie nie będą odpowiednie. W końcu jednak trafiłem na temat, który mnie zafascynował.  Moimi faworytami są książki Bryana Tracy, Jakuba B. Bączka, Tony Robbinsa, Mateusza Grzesiaka, Donalda Trumpa, Stephena Coveya, Roberta Kiyosaki, Kamili Rowińskiej, Krzysztofa Hillara, i wielu innych autorów skupiających się na tematyce rozwoju osobistego, oraz duchowego. To książki z których czerpię wiedzę i wiem, że mogę się czegoś nauczyć i właśnie takie Tobie polecam. Książki, które pomogą Ci wybudzić się z letargu i obudzić w Tobie olbrzyma.

2. Zacznij nauczać

Nauczyciel to nie jest osoba, która wszystko wie. Nauczyciel to osoba, która może Cie nauczyć wszystkiego o czy wie. Zacznij nauczać. Stwórz blog, grupę lub stronę z której ktoś będzie mógł czerpać wiedzę. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jak się w czymś czujesz, zawsze możesz kogoś czegoś nauczyć. Jeśli jesteś dobry w gotowaniu, możesz rozpocząć naukę gotowania po powrocie z domu. Jesteś dobrym matematykiem, zacznij tego nauczać. Księgowym? Wiesz jak to wykorzystać. Pomoże Ci to również zwiększyć swoją pewność siebie.

3. Zacznij medytować

Gdyby ktoś mi powiedział kilka lat wstecz o tym, że będę siedział codziennie przez 10 minut w kompletnej ciszy i skupiał się tylko na swoim oddechu, odpowiedziałbym mu; “chyba Ty”. Dzisiaj wiem, że medytacja jest czymś niesamowitym i każdy może jej się nauczyć, nawet osoba o najbardziej rozbieganych myślach (ja do takich się zaliczałem). Dzięki medytacji nauczyłem się uspokajać swoje ciało, jednocześnie rozluźniając swój umysł. To chyba najlepsze ćwiczenie mentalne jakie znam i polecam Ci je z całego serducha. Spróbuj. Aplikacja Headspeace pomoże Ci zacząć.

4. Zacznij pisać

Nie musisz Być Paulo Coelho, żeby zacząć pisać, ale musisz zacząć pisać, aby być może takim właśnie pisarzem się stać. Oczywiście jeśli nie masz w swoich celach zostać pisarzem, nie zmuszaj się do tego. Wiedz natomiast, że pisanie bloga, opowiadań, lub przepisywanie myśli do dziennika sprawia, że uwalniasz swój umysł od kotłujących się w nim myśli. Dzięki pisaniu będziesz w stanie znaleźć zakątek spokoju w swoim zapracowanym stylu życia.

5. Naucz się czegoś nowego

Po powrocie z pracy możesz nauczyć się dowolnej formy sztuki. Rysunek, śpiew, taniec, fotografia, nauka na instrumencie. Zacznij, a być może odkryjesz w sobie nowe hobby. Takie formy spędzania wolnego czasu są naturalnymi łamaczami stresu i poprawiają także Twoją osobowość.

6. Po prostu usiądź i podziwiaj naturę

Jeśli nie jesteś gotowy na żadne z powyższych rzeczy wymienionych na liście, po prosu wyjdź z domu, usiądź na ławce, podziwiaj zachód słońca, ciesz się chwilą obecną i podziwiaj naturę. Możesz to wszystko odkrywać swoimi zmysłami. Bądź tu i teraz. #Live Life Now, jak to powiedział Kuba 🙂

Oszczędzanie czasu w codziennej rutynie, a następnie wykorzystywanie go do jakiegoś owocnego celu, to prawdziwa sztuka życia. Jeśli odwrócisz wzrok od swojego 49-calowego telewizora, zobaczysz pełniejsze i bardziej realistyczne życie na lepszym i większym ekranie.

Hej! A może by tak przeczytać wartościową książkę? 

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

2 odpowiedzi

  1. Dziękuję. Oby jak najwięcej takich artykułów. Telewizja to nałóg, taki sam jak papierosy. Dużo artykułów jest na temat alternatyw dla telewizji dla dzieci, a mało dla osób już dorosłych i starszych, którzy już od wielu lat jako codzienny rytuał mają oglądanie mało wartościowych seriali i wiadomości. Mam nadzieję, że ten wpis będzie miał swoją aktualizację.
    Pozdrawiam ciepło 🙂

    1. Zgadzam się. Istnieje wiele alternatyw dla telewizji, znacznie bardziej rozwojowych, wystarczy pozostawić otwarty umysł 🙂 Bardzo mi miło, że spodobał Ci się mój artykuł i dziękuje za miłe słowa, będzie więcej! Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *