co musisz zrobić żeby zmienić swoje życieIstnieją dwa sposoby na życie. Jednym jest aktywne podejście, w którym działasz za każdym razem, kiedy napotykasz na wyzwania, zarówno osobiste, jak i zawodowe. Drugim jest podejście proaktywne, w którym jesteś świadomy zmian, które zachodzą w Tobie i wokół Ciebie. Jesteś gotów ze swoją deską surfingową na moment, w którym uderzy fala i rzucasz się na nią, ciesząc się tym, gdzie Cie poniesie… W dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą wiedzą, która pomoże Ci zmienić Twoje życie. Zapraszam! 

Świadomość. Życie w chwili obecnej. To właśnie te czynniki pozwalają Ci dokonywać właściwych wyborów w oparciu o siebie i sytuacje w których się znajdujesz. Stając się obecnym, uzyskujesz pełną kontrolę nad swoim życiem.

Niestety w dzisiejszym świecie utrata świadomości przychodzi bardzo łatwo. Jesteśmy rozproszeni natłokiem informacji, które do nas napływają, problemami życia codziennego i rzeczywistością, która za każdym razem ściąga nas na ziemię i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Wciąż o czymś myślimy. A to rachunki, które mamy do zapłacenia. Rzeczy, które musimy kupić. Praca, którą musimy wykonać. Miejsca, do których powinniśmy się udać, etc. W tym całym pędzie zapominamy o… sobie. Zapominamy o poświęceniu trochę czasu dla siebie. A przecież jeśli nie jesteśmy w stanie zadbać o siebie, jak mamy dbać o innych?

Świadomość to wiedza. Wiedza daje Ci moc, a ta z kolei, pomaga w rozwoju.

Przy braku świadomości chwili obecnej “bezmyślnie” reagujesz na otaczający Cię świat, ponieważ wszystko co masz, to przepływ myśli. Twój umysł wciąż wysyła do Ciebie sygnały z rzeczywistości. A to przypominając Ci o tym co było, żeby za chwilę “dać” Ci pomyśleć o tym co będzie.

„Świadomość polega na odzyskaniu wolności wyboru tego, czego chcesz, zamiast tego, co narzuca ci przeszłość”. ~ Deepak Chopra

Najgorsze jest to, że większość z nas nawet nie ma pojęcia o tym, dlaczego robimy to, co robimy, jak się prezentujemy i jak postrzegają nas inni. Rezultatem jest tkwienie w negatywnym wzorcu bycia zwykłym, czarno-białym obywatelem świata.

Oto kilka sposobów na poprawę świadomości, aby polepszyć swoje życie.

Zapraszam Cię do wykonania mini testu samooceny Twojego stopnia świadomości, który znajdziesz w jednym z moich wcześniejszych wpisów

Ćwicz autorefleksję

Pozwoli Ci to cofnąć się o jeden krok i zadać sobie ciekawe pytania. Jak powiedział Ferris Bueller; “życie toczy się szybko. Jeśli się nie zatrzymasz i nie rozejrzysz od czasu do czasu, możesz je przeoczyć”.

Zadawaj sobie pytania: Dlaczego tak zareagowałem w danej sytuacji? Dlaczego mnie to smuci? Skąd biorą się moje przekonania? Czemu jestem temu przeciwny? Dlaczego się zezłościłem? Etc.

Pozwoli Ci to nawiązać lepsze połączenie ze sobą. Uświadomi Twoje złe nawyki i wzorce myślowe. Da Ci motywację i sprawi, że poczujesz się pewniejszy siebie podczas wyrażania swojego punktu widzenia.

Jeśli o mnie chodzi, autorefleksja nauczyła mnie tego, że mam tendencję do odcinania się od ludzi, kiedy jestem na nich zły, zamiast porozmawiać z nimi na spokojnie, jestem, brzydko mówiąc; wku%$*ony i nie mam ochoty na dalszą rozmowę… Wiedząc to o sobie, jestem w stanie wyeliminować ten niezdrowy nawyk i wybrać zdrowszą relację.

Prowadź dziennik 

Dziennik to doskonałe narzędzie do autorefleksji. Pomaga zrozumieć i zakwestionować swoje myśli i przekonania, a także niesamowicie łagodzi stres. Potraktuj go jako twardy desk dla swoich myśli. Tak, jak Twoje plecy, stają się lżejsze kiedy zdejmiesz ciężki plecak, tak Twój umysł będzie lżejszy i mniej zestresowany, kiedy zrzucisz swoje myśli na kartkę papieru.

Możesz to robić raz dziennie, raz w tygodniu. lub nawet wtedy, kiedy najdzie dla Ciebie taka potrzeba. Wszystko czego potrzebujesz to zeszyt i długopis. No i oczywiście chęci, ale o tym nie muszę wspominać 😉 Aha, no i oczywiście musisz wiedzieć, że nikt nie jest aż tak zajęty, żeby nie poświęcić 10 minut na zapisanie swoich myśli i pomysłów na kartce papieru.

Zrób test osobowości

Podchodząc do takiego testu może się okazać, że nie zgodzisz się z jego wynikiem. Dlatego w sieci można znaleźć ich więcej niż jeden. Warto wziąć pod uwagę kilka, ponieważ każdy z nich opiera się o jakiś schemat. Aby uzyskać szersze zrozumienie swoich słabych i mocnych stron, oraz poznać swoje wzorce myśleniowe, oraz zachowanie, trzeba przyjrzeć się więcej niż tylko jednej odpowiedzi.

Poproś o opinię

To ten moment, w którym będziesz musiał poprosić (grzecznie mówiąc) swoje EGO o nie wtrącanie się w czyjeś zdanie na Twój temat. Musisz być chętny na przyjmowanie opinii na swój temat, nie obrażanie się  i nie wdawanie się w kłótnię.

Jeśli nie odpowiada Ci taka sytuacja i nie lubisz, kiedy ludzie wypowiadają się wprost w temacie Twoich błędów i niedociągnięć, poproś o opinię za pomocą emaila. Dzięki temu istnieje możliwość, że zareagujesz na to mniej defensywnie. Będziesz miał czas na przetrawienie tego, co o Tobie mówią.

Oczywiście wszystko to jest konstruktywną krytyką. “Hejt”, umniejszanie Tobie i bezpośrednia krytyka to coś, czego  nie chcesz i nie będziesz słuchać. Trzymaj się od takich ludzi z daleka i pozwól im żyć ich własnym życiem.

Wyjdź ze swojej strefy komfortu

Nawet nie wiem ile razy ten temat był wałkowany na moim blogu. Jest jednak czymś, co powraca jak bumerang i chyba już tak zostanie. Tak więc kiedy już zdasz sobie sprawę ze swoich ograniczeń i tego, co powstrzymuje Cię od działania, będzie to czas na postawienie kroku w stronę przełamania tej bariery, która nie pozwala Ci się rozwijać.

Kiedy świadomie wykraczasz poza strefę swojego komfortu, uzyskujesz większą, a zarazem natychmiastową kontrolę nad swoim życiem. W chwili w której zdajesz sobie sprawę z tego, że właśnie dokonałeś czegoś, czego obawiałeś się przez tak długi czas, zostajesz uwolniony i natychmiast nabierasz większej pewności siebie.

Wyjściem ze strefy komfortu może być zwyczajne zagadanie na ulicy do nieznajomej Tobie osoby, lub wyskok na głęboką wodę i wystąpienie publiczne przed tłumem ludzi. Ważne jest aby każdego dnia świadomie przesuwać tą granicę nawet o kilka centymetrów, dokonując małych, niekomfortowych  dla siebie zmian w życiu.

Na stronie znajdziesz mnóstwo wpisów nawiązujących do wyjścia ze strefy komfortu. zapraszam Cię bardzo serdecznie do zapozniania się z nimi.

Co z tą świadomością 

Świadomość czyni Cię silniejszym. Posiadając ją, jesteś w stanie szybciej i lepiej radzić sobie z przeciwnościami na które napotykasz na ścieżce życia. Koła zmian zaczynają się obracać wraz z pierwszą oznaką świadomości. Miej to na uwadze i bacznie  przyglądaj się swojemu zachowaniu. Po pewnym czasie, wejdzie Ci to w nawyk i będziesz w stanie podejmować więcej trafnych, a już na pewno, więcej świadomych decyzji. Czego Ci z całego serca życzę mój drogi Rozwojowcu. Niech moc pokoju będzie z Tobą! Namaste.

Hej. Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a!

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *