nauka

Nauka drugiego języka zawsze była popularna wśród społeczności podróżniczej. Ale co ze społecznością biznesową? Według Euro London, agencji rekrutacyjnej, nauka drugiego języka może zwiększyć Twoje dochody o 10-15%. Pokazuje to tylko, że nauka języka obcego jest mądrą inwestycją.

Który język oferuje największe korzyści finansowe?

Z raportu The Economist wynika, że nie wszystkie języki obce przynoszą takie same korzyści. Albert Saiz, ekonomista MIT, stwierdził, co następuje:

  • Hiszpański – premia w wysokości 1,5%
  • Francuski – 2,3 procent premii
  • Niemiecki – 3,8 procent premii

Wszystkie te języki obowiązują osoby biegle władające językiem Angielskim. Dla krajów w których język angielski jest drugim językiem,(np. Polska) to właśnie ten przyniesie największy procent premii.

Dlaczego tak się dzieje? Nie chodzi o to, że hiszpański i francuski nie są tak użytecznymi językami do nauki jak niemiecki. Po prostu sprowadza się to do podaży i popytu.

Na przykład kraje hiszpańskojęzyczne będą miały większy PKB(produkt krajowy brutto) niż kraje niemieckojęzyczne. Jednak biorąc pod uwagę liczbę osób, które potrafią już mówić zarówno po hiszpańsku, jak i po angielsku, może to nie przynieść najlepszych zysków pod względem finansowym.

Lepiej wziąć lekcje mandaryńskiego, arabskiego lub niemieckiego z dużym popytem i mniejszą ilością osób mówiących już w tych językach, nawet jeśli nie są one łatwe do nauczenia.

A jeśli nadal nie jesteś przekonany o kosztach utraconych z powodu nieznajomości języka obcego, szacunki pokazują, że brak jego znajomości, tylko w Wielkiej Brytanii kosztuje gospodarkę 80 miliardów dolarów rocznie.kasa

Oczywiście wszystkie te statystyki obowiązują w krajach, gdzie język angielski jest pierwszym językiem. Dla większości Europejczyków to właśnie język angielski będzie pierwszym, drugim językiem jakiego będą musieli się nauczyć aby dzięki tej znajomości zacząć zarabiać więcej pieniędzy.

Podsumowując. Jeśli odkładasz naukę języka, ponieważ nie planowałeś podróży w tym roku, to co z planami zarobienia większej ilości pieniędzy? Nie mówiąc już o łatwiejszej komunikacji i możliwościach biznesowych w innych krajach.

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! 

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *