perfekcjonizm

Perfekcjonizm zawsze brzmiał dla mnie jak pozytywne słowo. No bo co może być lepszego od bycia doskonałym? Jednak w rzeczywistości perfekcjonizm jest prawdziwym problemem, ponieważ powstrzymuje ludzi przed podejmowaniem działań i pokazaniem światu swoich niedoskonałych (lecz wciąż niesamowitych) projektów. Jeśli więc utknąłeś w perfekcjonizmie (tak jak ja kiedyś), przyszedł czas na to, abyś się od niego uwolnił. W tym artykule podzielę się z Tobą korzyściami, jakie płyną z niedoskonałości i jak mogą one zapewnić Ci piękne poczucie wolności.  

Odpuść i zacznij czerpać korzyści.

Popatrz na to z tej strony. Prawie wszystkie doskonałe wynalazki z jakimi mamy dzisiaj styczność, miały swój skromny, daleki od doskonałości początek. Pierwszy Iphone, rakieta SpaceX, samochód elektryczny, były wadliwe i dalekie od ideału. Jednak ludzie nadal budzili nimi zainteresowanie, inwestowali w nie aż w końcu je pokochali. Jeśli weźmiemy pod uwagę najnowszą generację smartfonów i porównamy ją do tej pierwszej, zauważymy, że jej początki były dalekie od perfekcyjnych. Oczywiście to tylko przykład wielkich i znanych marek, ale z mniejszymi było podobnie. Każda wielka rzecz miała swoje skromne początki.

Oczywiście, że nie były doskonałe, ale ogólnie rzecz biorąc, pracowały i ludzie bardzo się nimi cieszyli. Kiedy były już na rynku, pojawiły się informacje zwrotne, które pomogły ulepszyć te produkty. Ale pomimo swoich wad, zostały wypuszczone do sprzedaży. I w tym tkwi cały sekret. Nie musisz być wielki żeby zacząć, ale musisz zacząć, żeby być wielkim. Zastanów się. Jeśli wszyscy spece od konstruowania telefonów (i wszystkiego innego) byli perfekcjonistami i bali się wypuścić wadliwy produkt na rynek, być może do dzisiaj pracowaliby w swoich laboratoriach nad wypuszczeniem pierwszej generacji smartfonów.

Doskonałość

I to jest problem z perfekcjonizmem: powstrzymuje Cię przed osiągnięciem wielu rzeczy, które masz możliwość osiągnąć. Uniemożliwia dzielenie się ze światem swoimi pomysłami, więc nigdy nie korzystasz z informacji zwrotnych niezbędnych do uzyskania lepszej jakości; oznacza to, że świat nigdy o Tobie nie usłyszy.

Do niedawna strasznie denerwowałem się na swój komputer i telefon, kiedy nie chciały ze mną współpracować (“wieszały się”, nie wykonywały poleceń). Wychodziłem z założenia, że jeśli za coś zapłaciłem, ma to po prostu działać! Dzisiaj rozumiem, że poprzez wysyłanie informacji zwrotnych do producenta, ten wie, gdzie popełnił błąd lub co przeoczył i dzięki mnie i tysiącom innych użytkowników może udoskonalić swój produkt. ostatecznie doprowadzając go do perfekcji (…)

Oto kilka wskazówek, z których możesz skorzystać, aby oderwać się od perfekcjonizmu, tak aby świat mógł czerpać korzyści z wykonywanej przez Ciebie pracy.

1. Twój skromny początek.

Twoja pierwsza próba będzie daleka od ideału i doskonałości. Będąc tego świadomym, podejmij działanie i zrób coś już teraz. z czasem będziesz ulepszał swój projekt. Za najlepszy przykład niech posłuży moja grupa na Facebooku. Do More. Be more. Group. Początki były bardzo skromne. Nie do końca wiedziałem jak chcę przekazywać swoje informacje, jednak z czasem pomysły same przychodziły do głowy, wystarczyło je tylko realizować. Nawet wtedy były one dalekie od ideału. Jednak robiąc coś w danym kierunku konsekwentnie, poznajemy nowe możliwości, w końcu dochodzimy do momentu, w którym nasz projekt osiąga przyzwoity poziom. Po prostu zacznij! Postaw ten pierwszy krok i bądź świadomy tego, że nie od razu osiągniesz zamierzony cel. Przypominam, że nie musisz być wilki żeby zacząć, ale musisz zacząć, żeby być wielkim!

2. Nie martw się o negatywne opinie, rozważaj konstruktywną krytykę.

Wszystkie wspaniałe pomysły gdzieś się zaczęły, Zostały wystawione do publiczności, tak aby inni ludzie mogli je komentować a także (niestety) krytykować. Zaczynały się od informacji zwrotnej, następnie ewoluowały i stawały się lepsze. Konstruktywna krytyka jest dobra, “hejt” i krytykowanie Twoich działań, nie jest. Zauważ różnicę i nie pozwól aby negatywna opinia małych ludzi powstrzymała Cię od kreowania wielkich rzeczy. Ted Turner, założyciel CNN, wspomina, że kiedy opowiedział ludziom o swoim pomyśle na założenie stacji informacyjnej, wszyscy się z niego śmiali. Kiedy tak się stało, wiedział, że ma dobry pomysł.

3. Niepowodzenia są nieuniknione.

Jeśli zagłębisz się w historie największych przedsiębiorców, zauważysz ich drogę zawaloną niepowodzeniami i porażkami. Steve Jobs został zwolniony ze swojej własnej firmy i stracił wszystko aby powrócić do niej w 1997 roku i dokonać rewolucji na skalę światową.  Elon Musk miał więcej niepowodzeń niż większość ludzi w życiu. Jednak Ci dwaj pionierzy nigdy się nie poddali. Ciągle tworzyli, produkowali i szli do przodu pomimo swoich niepowodzeń.

Życie to 90% niepowodzeń i 10% sukcesu. Liczy się te 10%. Dziewięćdziesiąt procent jest konieczne, abyś mógł osiągnąć dziesięć procent sukcesów. Akceptuj więc wszelkie niepowodzenia jako część swojej podróży i wyciągaj z tych lekcji nauki.

4. Życie nie jest perfekcyjne.

Nie rodzimy się idealni i nie umieramy jako perfekcjoniści. Nie jesteśmy w stanie nauczyć się wszystkiego, więc w rzeczywistości doskonałość jest w zasadzie mitem. Nigdy nie będziemy doskonali i tak właśnie powinno być; gdyby wszyscy byli doskonali, świat byłby nudnym miejscem do życia.  Niedoskonałości są tym, co czyni Cię tym, kim jesteś. Sprawiają, że jesteś interesujący i niepowtarzalny. Świętuj więc swoje niedoskonałości, bo są one, tak jak Ty, jedyne w swoim rodzaju.

Perfekcja jest niedoskonała.

Nikt ani nic nie jest doskonałe. Zaakceptuj tą ideę i zacznij podążać swoją ścieżką, która w końcu doprowadzi Cię do miejsca w którym wszystko dla Ciebie będzie na właściwym miejscu. Idealne tylko dla Ciebie. Podejmij wyzwanie i zacznij działać już dzisiaj, aby w przyszłości Twoja część perfekcjonisty pomogła Ci osiągnąć sukces. Zapomnij o niej na początku swojej drogi i postaw ten pierwszy, nieidealny krok w stronę swoich marzeń. zasługujesz na to aby być widocznym!

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a!

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *