wątpliwości

I ten wewnętrzny głos w Twojej głowie; “To nie jest dla Ciebie”, “nie uda Ci się tego zrobić”, “marnujesz tylko swój czas”. To właśnie ten sam głos, który próbuje powstrzymać Cię od sukcesu. Brzmi znajomo? Myślisz, że tylko Ty tak masz? A może tylko ja tak mam?

Często zakładamy, że pewni siebie ludzie odnoszący sukcesy nigdy nie mają żadnych wątpliwości. Wierzymy w to, że ich decyzje przychodzą im łatwo jednak myślę, że wiara w to jest daleka od prawdy. Zwątpienie w siebie jest naturalną ludzką odpowiedzią na wszystkie wyzwania, jakie rzuca w nas życie – działając jako mechanizm zapobiegający upadkowi. Ta niepewność, kiedy masz zamiar zapytać o podwyżkę lub nie jesteś pewny czy wziąć udział w maratonie bo nie wiesz, czy dasz sobie radę i przezwyciężysz zmęczenie.

W takich sytuacjach wyprzedzamy nasze myśli i sytuacje, zanim jeszcze nadejdą. “A co jeśli się przewrócę?” Przewrócisz się, to i wstaniesz. “A co jeśli nie wstanę?” To sobie poleżysz i odpoczniesz, jak mawiał Jacek Walkiewicz. Zastanów się nad tym przez chwilę…

Oto kilka sposobów na przezwyciężenie własnych wątpliwości.

1. Wiedz, że nie jesteś sam.

Myśląc o tym, że jesteś jedyną osobą z wątpliwościami, jesteś w błędzie. Ważne jest abyś zrozumiał, że każdy przechodzi przez fale niepewności w swoim życiu, a jednak jest w stanie to przezwyciężyć. Ty też możesz! Nie bądź dla siebie zbyt surowy. Intensywne myślenie o tym tylko pogorszy sytuację i stworzy problem, którego wcześniej nie było.

2. Zostań obecny.

Wątpienie w siebie jest często skutkiem ubocznym zbyt intensywnego myślenia o przyszłości i o tym, co może się stać. Skupienie się na teraźniejszości pozwoli Twojemu umysłowi skoncentrować się na kontynuowaniu działań. Prosta medytacja lub skupienie się na chwilę na własnym oddechu jest bardzo pomocne. Dzięki świeżej perspektywie będziesz w stanie odzyskać koncentrację i stawić czoła wszelkim wątpliwościom. Polecam przyjazną aplikację do medytacji na telefon, która Ci w tym pomoże Headspace to program do nauki medytacji od podstaw. Dla osób znających język angielski. Mam, używam, działa, polecam.

3. Wyznaczaj możliwe do zrealizowania cele.

Tutaj nic się nie zmienia. Wyznaczanie celów jest często powtarzającym się tematem na tej stronie. Chodzi o to, żebyś zrozumiał jak ważne jest ich osiąganie i jak wiele mogą zmienić w Twoim życiu. Jeśli jeszcze nie zacząłeś tego robić, proponuję Ci zacząć teraz. Przy zakupie mojego E-Book’a dostaniesz przewodnik, który pomoże Ci w wyznaczaniu celów. Upewnij się, że już go masz 🙂

4. Uwierz w siebie!

Podstawową przyczyną zwątpienia jest brak wiary w siebie. Postaraj się wykorzystać swoje wcześniejsze osiągnięcia (nawet te najmniejsze) jako dźwignię, aby odrzucić swoje obawy. Uwierz w to, kim jesteś, w to co zamierzasz osiągnąć i nie bój się skorzystać z szansy.

5. Udowodnij, że się mylili.

“Hejterzy będą hejtować” To się nie zmieni. Nie pozwól, aby ograniczone przekonania kogoś innego wpłynęły na Ciebie w jakikolwiek sposób. Wykorzystuj wątpliwości innych jako paliwo podczas swojej podróży.

Zwątpienia pomagają nam w pewnym stopniu uchronić nas przed upadkiem i porażką. Utrzymują nas w naszych strefach komfortu, ale jeśli chcesz dokonać wielkich rzeczy, musisz opuścić te ciepłe i bezpieczne środowisko. Musisz podjąć ryzyko i być gotowym na upadki, nie potykają się tylko Ci, którzy stoją w miejscu. Wielkie rzeczy dzieją się poza strefą komfortu. Czasami trzeba podjąć ryzyko, rozwiać wątpliwości i sięgnąć po swoje!

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a!

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *