Kiedy wracam myślami do wszystkich nieszczęśliwych i frustrujących czasów w moim życiu, uświadamiam sobie, że spędzałem zbyt dużo czasu w mojej głowie. Martwiłem się o przyszłość lub myślałem o błędach przeszłości, straconych szansach i wszystkich innych wydarzeniach w moim życiu, w których czułem się sfrustrowany. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, jak duży wpływ negatywne myślenie miało wtedy na moje życie…

Pewnego dnia przeczytałem artykuł z którego dowiedziałem się, że każdego dnia mamy od 40 000 do 80 000 myśli, a większość z nich jest… negatywna. Uświadomiłem sobie wtedy, że  myśli, które miałem na co dzień, uniemożliwiały mi cieszenie się doświadczeniami życiowymi. Marnowałem swoją energię i odwracałem się od tego, co naprawdę ważne w moim życiu. Musiało się to skończyć, a jedyną osobą, która mogła to zrobić, byłam ja sam.

W dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą moją wiedzą o tym, dlaczego mamy negatywne myśli i jak sobie z nimi poradzić. Zaczynamy!

Co powoduje negatywne myślenie

Negatywne myślenie ma wiele różnych przyczyn, które mogą być różne dla każdego. Najbardziej nadmierną przyczyną negatywnego myślenia mogą być zaburzenia zdrowia psychicznego oraz zaburzenia lękowe. Depresja jest również czynnikiem, który przyczynia się do negatywnego myślenia, wiem bo przechodziłem przez okres depresji w moim życiu. Chociaż negatywne myślenie może być oznaką choroby psychicznej, może być również regularną częścią życia każdego z nas.

Każdy ma negatywne myśli i to normalna część naszego życia. Niebezpieczeństwo pojawia się jednak wtedy, kiedy te myśli się nasilają i wciąż pojawiają się w naszych umysłach. Nawyk ciągłego powracania do negatywnych myśli może przedłużać lub nasilać depresję, a także osłabiać naszą zdolność myślenia i przetwarzania emocji.

Efekt kortyzolu

Kortyzol jest hormonem, który jest uwalniany głównie w okresach stresu i pełni wiele ważnych funkcji w naszym ciele. Właściwa równowaga kortyzolu jest niezbędna dla zdrowia ludzkiego i możemy mieć problemy, jeśli uwalniane jest zbyt dużo lub zbyt mało kortyzolu do naszego organizmu.

Nasz mózg uwielbia kortyzol, ponieważ ostrzega nas on przed nadciągającym niebezpieczeństwem, co może być bardzo pomocne. Problem polega na tym, że kiedy stale narażamy nasze ciała i umysły na stres i negatywne myślenie, mózg zaczyna rozwijać wzorce negatywnego myślenia i zaczyna się skupiać w większości właśnie na tym.

Nasze ciała z czasem zaczynają wykazywać oznaki zużycia – ataki serca, depresja, lęk, choroby psychiczne, lista jest długa. Jeśli zatem nie utrzymamy kontroli nad swoimi negatywnymi myślami, prędzej czy później będziemy musieli stawić czoła poważnym problemom zdrowotnym.

Lęk i żal

Martin Seligman, amerykański psycholog, pedagog i autor książek samopomocy, mocno promuje teorie pozytywnej psychologii i dobrego samopoczucia. Mówi, że trzy główne przyczyny negatywnych myśli dla większości ludzi to:

  • Strach przed przyszłością – boimy się nieznanego, w wyniku czego zaczynamy myśleć, że mogą się zdarzyć najgorsze rzeczy.
  • Niepokój związany z teraźniejszością – wielu z nas martwi się tym, co myślą o nas inni, czy wykonujemy dobrą pracę, czy wyglądamy dobrze i martwimy się tym, czy aby mamy wszystko czego nam potrzeba.
  • Żałowanie przeszłości – Ludzie, którzy mają skłonność do negatywnego myślenia, częściej niż inni zastanawiają się nad błędami i niepowodzeniami z przeszłości. Żyją w niej, zamiast wyciągnąć z niej lekcje i ruszyć dalej!

Bez względu na to, co powoduje Twoje negatywne myśli, możesz nimi zarządzać za pomocą niektórych strategii. Zacznij radzić sobie z nimi, gdy tylko zauważysz, że stają się one problemem w Twoim życiu.

Zarządzanie negatywnym myśleniem

Nie wierzę w to, że raz na zawsze można się pozbyć negatywnego myślenia. To raczej niemożliwe, bo nie można być zawsze pozytywnie nastawionym do wszystkiego i być szczęśliwym 24 godziny na dobę 365 dni w roku…

Bardziej realistycznym i osiągalnym podejściem jest nauczenie się strategii radzenia sobie z negatywnym myśleniem, aby mieć kontrolę nad tym, jak chcemy żyć.

1 Podejmij wyzwanie

Ta strategia wymaga czasu i praktyki – nie będziesz mieć kontroli nad swoimi myślami z dnia na dzień. Bądź więc przygotowany i zaangażowany w codzienne praktykowanie tej strategii.

Polega na zadawaniu sobie pytań dotyczących negatywnej myśli:

  • Czy ta myśl jest prawdziwa?
  • Czy ta myśl dodaje mi energii, czy też mi ją odbiera?
  • Czy potrafię pozytywnie wpłynąć na tę myśl?
  • Czy mogę wyciągnąć z niej nauki?
  • Czy ta myśl pomaga mi w rozwiązaniu problemów przed którymi muszę stawić czoła?
2 Odwrócenie uwagi i skupienie się na czymś innym

Wizualizacja to przydatna strategia, która pomaga oderwać się od negatywnych myśli. Kluczem jest wytrenowanie mózgu w celu myślenia o czymś zupełnie innym przez co najmniej 30 sekund. Spróbuj sobie wyobrazić, że wykonujesz czynności, które uwielbiasz – na przykład rysowanie, czytanie książek, słuchanie muzyki itp. Zajmij swój umysł pozytywną myślą w chwili, kiedy pojawi się ta negatywna.

Bądź zdyscyplinowany w wypróbowaniu tej techniki. Z czasem wytrenujesz swój mózg, by podążał w innym kierunku za każdym razem, gdy pojawią się Twoje negatywne myśli.

3 Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Ludzie, z którymi spędzasz czas, mają ogromny wpływ na to, jak żyjesz. Jeśli ktoś będzie Ci powtarzał cały dzień, że jesteś beznadziejny, w końcu w to uwierzysz. Jeśli będzie Ci mówił, że jesteś cudowny, uwierzysz, że właśnie taki jesteś!

Jeśli chcesz lepiej zarządzać swoimi negatywnymi myślami, spędzaj czas z ludźmi, którzy mają pozytywną energię, pozytywne spojrzenie na życie i chętnie słuchają, jak dzielisz się swoimi przemyśleniami i uczuciami.

4 Poznaj moc pozytywnego myślenia

Pozytywne myślenie wywołuje więcej energii, więcej inicjatywy do działania i więcej szczęścia. To fakt i z tym się nie dyskutuje 🙂

Poświęć trochę czasu na uznanie wszystkich wspaniałych rzeczy, które robisz dla siebie i innych. Doceń to co masz i bądź wdzięczny za każdą minutę życia. Myśl w kategoriach wygranego i osoby, która osiągnęła swoje marzenia i szczęście w życiu. Nasz umysł jest na tyle niesamowity, że będzie w stanie w to uwierzyć! Po co więc myśleć negatywnie? Skup się na pozytywach i obserwuj jak zmienia się Twoje podejście do otaczającego Cię świata. Wszechświat zawsze potajemnie będzie działał na Twoją korzyść.

Negatywne myślenie nie doprowadzi Cię do szczęśliwego i udanego życia. Kluczem do szczęścia – lub jeszcze bardziej pożądanej rzeczy – spokoju – nie jest też zawsze pozytywne myślenie. Kluczem jest zaakceptowanie swoich myśli, wszystkich, nawet tych złych. Akceptuj te złe, wyciągaj z nich lekcje, ale nie bądź nimi.

Dzięki codziennej praktyce pozytywnego myślenia będziesz w stanie kontrolować swoje myśli. Nie ma wątpliwości, że im więcej pozytywnych myśli, tym więcej pozytywnych rezultatów osiągniesz w życiu. Tego Ci życzę z całego serca rozwojowcu. Do następnego!

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! 

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *