umysł

Większość z nas doświadcza tych samych obaw, niezależnie od naszego pochodzenia, lub statusu społecznego. Niepewność, odrzucenie i osąd to rzeczy, z którymi wszyscy, prędzej czy później mamy styczność. W ten sposób jesteśmy bardzo do siebie podobni. Jednak to, co odróżnia ludzi o silnych umysłach od “zwykłych zjadaczy chleba” to sposób, w jaki podejmują oni decyzje, aby radzić sobie z tymi obawami.

Lista, którą dzielę się z Tobą dzisiaj przedstawia odmienne sposoby myślenia ludzi silnych mentalnie. Jeśli zatem to czytasz, już należysz do osób o silnym umyśle. W przeciwnym razie nie byłoby Cię tutaj!

Lista nie jest demonstracją tego, kim nie jesteś, ale raczej utwierdzeniem Cie w przekonaniu, kim już jesteś. Zaczynamy!

1. Silni mentalnie eksperymentują.

Przez większość naszego życia wolimy “grać bezpiecznie”podążając utartą przez innych ścieżką. Wolimy nie eksperymentować w celu uniknięcia nieodwracalnych szkód. Rzucenie ciepłej i pewnej posady na rzecz samodzielnego odkrycia czegoś nowego może brzmieć atrakcyjnie, ale jest też ogromnym ryzykiem z którym wiąże się utrata stałego dopływu gotówki lub nieodzyskanie tej pracy w przyszłości. Lepiej więc tego nie robić.

Eksperymentowanie wymaga akceptacji. Mentalnie silni ludzie rozumieją, że robienie czegoś innego przez określony czas może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale z pewnością stworzy doświadczenia, których nie można zdobyć w żaden inny sposób. Opuszczenie strefy komfortu to pierwszy krok do wolności. Jeśli się nie powiedzie, zawsze można zrobić kilka kroków wstecz i zacząć jeszcze raz, tym razem mądrzej.

2. Silni mentalnie doceniają niepowodzenia.

Poprzez wychowanie i edukację większość z nas jest silnie uwarunkowana myśleniem, że niepowodzenia są złe. Ukarani za błędy w szkole, ukrywamy je za wszelką cenę w naszym dorosłym życiu i staramy się ich nie popełniać.

Okazuje się jednak, że tylko dzięki popełnianym błędom jesteśmy w stanie nauczyć się czegoś nowego. Nabrać więcej pewności siebie, sprawdzić na co nas tak naprawdę stać.

Osoby o silnych umysłach doceniają każdą poniesioną porażkę i wyciągają z nich lekcje. Nie boją się podejmowanych akcji bo wiedzą, że jeśli wygrają – będą szczęśliwsi, jeśli przegrają – będą mądrzejsi.

3. Myślą w kategoriach szans, a nie ograniczeń.

Prawda jest taka, że większość z nas ma tendencję do znajdowania problemu we wszystkim. To taki nasz mechanizm samoobrony, który działa tak długo, jak długo pozwala nam dostrzec ukryte niebezpieczeństwa. Mechanizm ten po prostu uniemożliwia nam działanie poprzez paraliż jaki sami sobie fundujemy.

Ludzie o silnych mentalnie umysłach widzą możliwości w każdym działaniu i skupiają się bardziej na nich aniżeli na problemach. Właśnie dzięki takiemu myśleniu są w stanie podjąć akcję, zamiast zwlekać z postawieniem pierwszego kroku. Ograniczenia i problemy nie są w ich centrum zainteresowania. Zdają sobie sprawę z tego, że istnieją, ale podejmują działanie mimo wszystko.

Większość spraw i rzeczy, którymi się martwimy, w ogóle nie będzie miało miejsca. Prawdziwa magia dzieje się poza strefą komfortu, gdzie powinniśmy skupiać się na możliwościach, a nie problemach, które nas ograniczają.

4. Potrafią powiedzieć “nie”. 

Ludzie o silnych umysłach ustalają priorytety,  to wymaga powiedzenia „nie” wielu rzeczom.

Często boimy się powiedzieć “nie” ze względu na odrzucenie lub złe odebranie nas przez innych. A co tak naprawdę pozwala innym nas oceniać? Od kiedy to, co ktoś o nas myśli ma tak ogromne znaczenie?

Aby zmienić świat, trzeba zacząć od siebie. Zacząć ustalać priorytety i podążać własną ścieżką. Jeśli nie ranisz przy tym innych, możesz być pewien, że postępujesz dobrze. Nie staraj się zadowalać innych kosztem siebie bo poprzez podejmowanie akcji wbrew swojej woli, obniżasz poczucie własnej wartości, a to nie pomaga w tworzeniu wielkich rzeczy. Nie bój się powiedzieć “nie” w sytuacjach, które tego wymagają a zobaczysz jak bardziej wolnym człowiekiem się stajesz.

5. Silni mentalnie są uczciwi wobec siebie.

Ludzie o silnych umysłach słuchają innych, a także słuchają samych siebie. Spędzają czas analizując swoje emocje i akceptację siebie. Samoświadomość jest dużym elementem ich inteligencji.

Tylko wtedy, gdy naprawdę znasz swoje słabości, możesz poznać swoje mocne strony. Tylko wtedy, gdy zrozumiesz swoje obawy, będziesz wiedział, jak być odważnym.

Bądź wobec siebie uczciwy, nie bój się okazywać uczuć i mówić, oraz robić  tego, co jest dla Ciebie ważne.

Dobra wiadomość jest taka, że bycie silnym mentalnie nie jest cechą, z którą trzeba się urodzić.

Bycie silnym mentalnie dotyczy postawy, którą możesz wybrać wobec wszystkiego w życiu. Wybranie tej postawy można osiągnąć tylko poprzez umiejętność słuchania siebie, odwagi, oraz interakcji ze światem z pozycji tego, kim naprawdę jesteś. Wspaniałości!

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! 

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *