Krytyka

Krytyka jest nieprzyjemna. Potrafi wywołać poczucie złości, trafia w nerw i sprawia, że czujemy się nieswojo. Czasem zmusza nas do reagowania w niewłaściwy sposób, aby ukryć nasz wstyd.

Kiedy stanie się tak, że zostaniesz skrytykowany następnym razem, nie pozwól, aby Cię to spowolniło i zasmuciło. Oto kilka inteligentnych sposobów radzenia sobie z krytyką.

Zrób krok naprzód i wykorzystaj ją do tego, aby stać się lepszą osobą. Zaczynamy!

Odłącz się!

“Nie bierz tego osobiście”. Słyszałeś pewnie już nie jeden raz. Oczywiście, łatwo powiedzieć bo w obliczu krytyki niełatwo jest się nie denerwować.

Jedynym sposobem aby nie traktować krytyki osobiście, jest emocjonalne oderwanie się od niej.

Wiedz, że „krytyka”, którą otrzymujesz, nie definiuje Cię. Spójrz na to jak na czyjąś opinię, którą możesz rozważyć lub nie.

Musisz także zrozumieć fakt, że nie możesz zadowolić wszystkich. Będą ludzie, którzy będą mieli odmienne zdanie i to jest w porządku. Uwzględnij różnice zdań zamiast postrzegać uwagę krytyczną jako atak na Ciebie.

“Hejt” kontra krytyka

Mówiąc o atakach, krytyka nie zawsze jest konstruktywna. Są ludzie, którzy lubią wyrzucać nienawiść i żyją z tej właśnie energii. Tak, to hejterzy. I coś Ci o nich powiem… Walić ich! Ich zdanie nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia, to tylko lista słów niepodpartych żadnymi argumentami…

Jak odróżniać?

Konstruktywna krytyka nierzadko oferuję opcję ulepszeń. Krytycy są otwarci na dyskusję, ponieważ ich głównym celem jest pomoc w poprawie sytuacji.

Hejter krytykuje ponieważ… może. Jego „krytyka” nie ma nic wspólnego z Tobą ani Twoją pracą. Zazwyczaj jest to produkt uboczny jego własnych problemów. Proponuję zostawić go samemu sobie.

Odpowiedz, nie tylko reaguj

Kiedy słyszysz, że “Twój projekt wymaga więcej pracy” w momencie w którym bardzo ciężko na niego pracowałeś, nie trać panowania nad sobą.

Poświęć trochę czasu na przetworzenie informacji. Zadawaj pytania i postaraj się zrozumieć osobę, która Cię krytykuje. Jeśli się z nią zgadzasz, zastosuj informację zwrotną i wyciągnij wnioski.

Jeśli się nie zgadzasz, odpowiedz z wdziękiem i walcz o swoją rację bez przechodzenia do obrony. Uwaga! Kluczem jest obiektywne podejście do rozmowy i zachowanie spokoju.

Przyjmij rozwojowe nastawienie

Kiedy skupiasz się na rozwoju, zmienia się Twoje spojrzenie na krytykę, co pozwala spojrzeć Ci na to obiektywnie i wykorzystać je na swoją korzyść.

Nauka radzenia sobie z krytyką jest niezbędna, ponieważ można ją spotkać na każdym etapie życia. Znam z doświadczenia bo wciąż spotykam się z krytyką (mniejszą lub większą ). Postępuj zgodnie z tymi krokami, a będziesz mógł podejść do krytyki rozsądniej, tak aby działała na Twoją korzyść. Miej dzisiaj wspaniały dzień rozwojowcu!

 Nie zapomnij zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! 

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *