cele

Trudno jest dotrzeć do celu bez jasnego planu i wizji tego dokąd tak naprawdę zmierzamy. Spójrzmy na sportowców. Ci, którzy biorą udział w igrzyskach lub innych zawodach i ukańczają je na pierwszych miejscach mają jasno określony cel i wizję i tego, co chcą tam osiągnąć. Nie wybierają się tam z nadzieją na to, że “jakoś to będzie”. 

Cele i ich ustalanie w życiu są bardzo ważne. Nie chodzi tylko o to, aby je zapisywać i nic z tym nie robić. Ważne jest, abyśmy znaleźli sposób w jaki mamy dotrzeć do naszego celu. Czy nasza praca nam w tym pomoże? Co musimy zmienić w dotychczasowym życiu aby tam dotrzeć? Ile będziemy potrzebowali na to czasu? Zastanów się przez chwilę, czy są jakieś zmiany, które chciałbyś wprowadzić w swoim życiu. Czy może masz jakiś projekt który chcesz dokończyć (np. pisanie książki), etc.

Możesz znaleźć, a właściwie to musisz… Nie, poczekaj. Nic nie musisz, ale wszystko możesz! (…) Znajdź zatem teraz chwilę czasu dla siebie i zastanów się nad zmianą, którą masz na myśli. Dlaczego i jak bardzo ważne jest to dla Ciebie? Co Cię powstrzymuje teraz od wprowadzenia tych zmian do Twojego życia? Co będzie Ci potrzebne do tego, aby tych zmian dokonać, jakich akcji będziesz musiał się podjąć? Myśląc w ten sposób dajesz sobie szansę na dokładniejsze zrozumienie tego, co jest dla Ciebie ważne.

Dlaczego cele mają tak duże znaczenie? Według psychologów cele kierują naszymi działaniami na (co najmniej) cztery sposoby:

1.Pomagają nam koncentrować się na tym, co jest dla nas ważne.

Istnieje niezliczona ilość rzeczy, które są w stanie odwrócić naszą uwagę i pozbyć nas energii, która powinna być skoncentrowana w bardziej produktywnym miejscu. Wyraźny cel będzie nam pomagał w skupieniu się na tym, co jest dla nas ważne i odpychał na drugi plan to, na czym nie powinniśmy się skupiać. Na przykład. Jeśli ustawię sobie za cel pokonanie lęku przed wodą i nauczę się pływać, prawdopodobnie zwrócę mniej uwagi na swoje obawy z tym związane.

2. Cele pobudzają nasze wysiłki.

Bez jasnych celów możemy czuć się pozbawieni motywacji i niepewni, gdzie kierować naszą energię. Kiedy wiemy, do czego dążymy, pracujemy ciężej, szczególnie jeśli odczuwamy głęboki związek z naszymi celami i nieodpartą chęć ich osiągnięcia. Człowiek, który wie dokąd zmierza jest nie do powstrzymania! “Nauczę się pływać choćby nie wiem co i kropka”!

3. Cele prowadzą do większej wytrwałości.

Kiedy zdecydujemy, czego chcemy, będziemy bardziej skłonni do kontynuowania tego celu, nawet w obliczu wyzwań. “Woda zimna, ale mam dzisiaj w planach naukę pływania więc to nie stoi na przeszkodzie”.

4. Cel zmusza nas do znalezienia sposobu na jego osiągnięcie.

Łatwo jest nie wiedzieć jak osiągnąć cel bez wcześniejszego ustalenia jak to zrobić. Na przykład, jeśli nie wiem jaką serię ćwiczeń będę musiał wykonywać codziennie aby się nauczyć pływać, mogę unikać treningów. “E, i tak nie wiem jak to zrobić, to po co w ogóle będę to robił”. Mając wcześniej ustalony plan ćwiczeń, wiem dokładnie co mam robić za każdym razem, kiedy do tych ćwiczeń podchodzę. Kiedy zdecyduję się ćwiczyć, zdobywam odpowiednią wiedzę istotną do wykonania tych ćwiczeń.

Weź pod uwagę to, że nasze cele są najbardziej skuteczne kiedy są:

  • Konkretne

Powinieneś wiedzieć, kiedy i jak osiągniesz swój cel. Na przykład: “Ćwiczyć więcej” jest niejasne. Ćwiczenie po 30 minut, 3 razy w tygodniu przed kolacją jest konkretne i mierzalne.

  • Odpowiednio trudne

Na początek nie dawaj sobie ogromnych zadań do wykonania ale przynajmniej takie, które są  dla Ciebie małym wyzwaniem. Zbyt mały cel może być dla Ciebie niezauważalny jeśli chodzi o wewnętrzne zmiany. Zbyt trudny zniechęci Cie do kontynuowania. Dąż zatem do umiarkowanego wysiłku stopniowo podnosząc sobie poprzeczkę.

  • Ważne

Musisz dbać o swoje cele, inaczej będziesz miał niewielkie szanse na ich realizację. Upewnij się, że Twoje cele są naprawdę Twoje a nie takie, które będziesz osiągał dla innych. Zastanów się również, dlaczego każdy cel jest dla Ciebie ważny i w jaki sposób Twoje życie poprawi się, kiedy już ten cel osiągniesz.

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a!

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *