rozmowa

Część z was może się zgodzić z tym, że to co jest najpiękniejsze w rozmowie to to, że potrzeba do niej co najmniej dwóch osób aby ją rozpocząć(chyba, że należysz do tych, którzy lubią dyskutować ze samym sobą. Oczywiście nie ma w tym absolutnie nic złego).

Musisz wiedzieć, że kluczem do wspaniałej rozmowy nie jest mówienie, ale przede wszystkim, słuchanie. Dlatego warto najpierw popracować nad umiejętnością słuchania i komunikacji niewerbalnej, dzięki temu sztuka dialogu odbędzie się automatycznie bez niezręcznej ciszy, która pewnie nie jednemu z nas przytrafiła się w przeszłości. 

Słuchanie zaczyna się od poświęcenia pełnej uwagi rozmówcy. Oznacza to odkładanie telefonów i innych urządzeń oraz nawiązywanie kontaktu wzrokowego z osobą, z którą rozmawiasz. Zastanów się, jak dzieci reagują na kontakt wzrokowy: jest to podstawowa część przekazywania zaufania oraz poświęcenia uwagi.

Słuchanie oznacza również wyciszenie swojego własnego ego. Łatwo możesz rozpraszać się własnymi myślami, zwłaszcza gdy kreujesz w swojej głowie argument do tego, co się mówi, lub jesteś podekscytowany wspaniałym przykładem, którym musisz się podzielić. Niecierpliwie czekasz aż Twój rozmówca skończy abyś Ty mógł powiedzieć co o tym myślisz. Ale podczas gdy te słowa tworzą się w twoim umyśle, poświęcasz tylko część uwagi drugiej osobie. Nie bój się milczenia! Słuchaj uważnie, a następnie postaraj się jak najlepiej sformułować swoją odpowiedź, zamiast myśleć o tym, gdy wciąż do Ciebie mówią.

Bardziej konstruktywne może być zadawanie pytań i drążenie tematu poprzez współpracę z własnymi pomysłami. Pytania otwarte zaczynające się od Jak? Co? lub Dlaczego? i wymagające więcej niż odpowiedź Tak lub Nie, są świetnym sposobem na pojawienie się nieoczekiwanych informacji i pomysłów. Prowadzenie wartościowego dialogu jest łatwiejsze niż Ci się wydaje. Wystarczy, że przy następnej okazji zastosujesz techniki podane powyżej. 

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! 

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *