granica

Nie mylić ze strefą komfortu. Granica osobista to taka, którą ustawiamy dla innych jeśli chodzi o zachowanie wobec nas. To taka linia, której nikt nie powinien przekraczać. 

Ustawienie takiej osobistej granicy oznacza powstrzymanie innych do zmuszania nas do robienia czegoś, czego nie chcemy robić. Jest to także nasza przestrzeń, której nie chcemy, aby była zakłócona przez osoby, którym na to nie pozwalamy. Jeśli jednak często masz z tym problem, nie potrafisz powiedzieć “nie” w chwili kiedy naprawdę nie chcesz czegoś robić, te kilka czynności powinno Ci pomóc w utrzymaniu Twojej granicy zamkniętej na rzeczy, których nie masz ochoty robić , ludzi z którymi nie masz ochoty się widywać i w których towarzystwie nie chcesz przebywać.

Zaakceptuj negatywne emocje

Mówienie ludziom “nie” bardzo często powoduje u nich negatywne reakcje. Jest to coś, czego należy się spodziewać i trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że ich reakcja to nie Twój problem. Nie możesz pozwolić na to aby Twoje granice zostały naruszone tylko po to aby uniknąć negatywnych emocji. Nawet jeśli ludzie poczują się źle na początku po Twojej odmowie, zdadzą sobie sprawę z tego, że może za dużo od Ciebie wymagają. Jeśli jednak nie zdadzą sobie z tego sprawy i dalej będą naciskać, w tym momencie powinieneś swobodnie pozwolić im odejść.

Zaopiekuj się sobą.

Praktykowanie opieki nad samym sobą polega na dbaniu o swoje zdrowie, swoje ciało i umysł. Polega na spędzaniu czasu z samym sobą i prowadzeniu zajęć, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwy. Rozwój osobisty to właśnie taka opieka nad samym sobą. Dzięki temu uczysz się wartościowania i pielęgnowania własnego samopoczucia. Im więcej czasu inwestujesz w siebie i w samorozwój tym mniej prawdopodobne jest abyś zajmował się ludźmi i ich zahowaniami które nie są dla Ciebie zdrowe.

Nie zmieniaj ludzi na siłę.

Osoby, które naruszają granice innych ludzi, zazwyczaj nie są świadome swoich zahowań i dlatego trudno jest zmienić ich podejście oraz wytłumaczyć im ich akcje. Jeśli ktoś nie może(nie chce) zrozumieć swojego zachowania nawet jeśli wyjaśnisz im dlaczego, nic więcej nie możesz z tym zrobić. Staranie się ich zmienić to strata Twojego czasu i energii. Pozwól im żyć ich własnym życiem. Wróć do swoich zajęć i skup się na tym co dobrego możesz zrobić dla siebie. Nie da się uszczęśliwić innych na siłę.

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! 

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *