lenistwo

Jak zdefiniowałbyś lenistwo? Brak zainteresowania czymkolwiek? Brak ochoty na ciężką pracę? Brak chęci ruszenia się z miejsca? Lenistwo to nic innego jak odpoczynek od nic nierobienia.

Wszyscy się tak czuliśmy w pewnych etapach naszego życia, wliczając w to mnie oczywiście. Wiemy, że musimy coś zrobić, ale odkładamy to do jutra bo zadanie jest ciężkie lub znajduje się poza granicami naszej strefy komfortu.

Okazuje się, że ponad 20% populacji cierpi na lenistwo i odkładanie rzeczy na później. 1 na 5 osób potrafi odwlekać rzeczy do zrobienia tak bardzo, ze ma to wpływ na ich życie zawodowe i prywatne. Lenistwo zdecydowanie powstrzymuje nas przed osiągnięciem rzeczy, które najprawdopodobniej zawsze chcieliśmy. Powstrzymuje nas od naszych ambicji i aspiracji, w skrócie, naszych marzeń!

Praca nad naszymi marzeniami może wymagać wielu godzin pracy. Często będziemy musieli uczyć się nowych rzeczy. I tu właśnie pojawia się lenistwo. System obronny naszego organizmu, który ostrzega nas przed dużą ilością wkładu pracy w rzeczy, które znajdują się poza strefą naszego komfortu. Na szczęście lenistwo można pokonać a nasze aspiracje mogą stać się naszą nową rzeczywistością. Oto 3 sposoby na to, jak poradzić sobie z lenistwem raz na zawsze.

1. Podziel swój cel na mniejsze zadania.

Głównym powodem, dla którego nasz mózg domyślnie staje się leniwy, jest to, że nasze marzenie lub to, co chcemy osiągnąć, jest ogromnym zadaniem. Boimy się patrząc na tę gigantyczną rzecz, nie wiemy, od czego zacząć, ani nawet kiedy do niej dotrzemy. Zamiast patrzeć na to jak na tę wielką górę, spróbuj rozbić ją na wiele mniejszych wzgórz. Na przykład, jeśli chcesz schudnąć, zamiast skupić się na głównym celu, czyli stracie, powiedzmy 10 kilogramów, spróbuj zrobić plan, w którym codziennie będziesz biegał 3km. Nie martw się, sprawdzając swoją wagę każdego dnia i widząc, że nic się nie zmienia. Po prostu trzymaj się planu codziennego biegania.

Z czasem osiągniesz swój główny cel. Korzyścią z przełamania go jest to, że nie jest on tak strasznie wielki. Wystarczy tylko zająć się mniejszymi celami, co ułatwia nam ich realizację.

2. Znajdź kogoś, kto Ci w tym pomoże.

Warto jest mieć kogoś, kto będzie śledził nasze poczynania i nakopie do dupy kiedy będzie trzeba. Będzie sprawdzał nasze postępy i w razie potrzeby doradzi lub pomoże w miejscach, w których sami nie damy sobie rady. Może to być ktoś z rodziny lub zaufany przyjaciel. Ktoś, przed kim będziesz odpowiadał, jeśli nie wykonasz zadania. Posiadanie takiej osoby nakłada na Ciebie dodatkową odpowiedzialność tego, że skoro już o tym komuś powiedziałeś, nieodpowiednim zachowaniem będzie, jeśli  poprzesz tego działaniami.

3. Staraj się jasno określić powód, dla którego musisz osiągnąć swoje cele i dlaczego jest to dla Ciebie ważne.

Dla każdego z nas, powód do osiągania celu będzie inny. Każdy z nas ma inne marzenia, które chce doścignąć. Chcemy być lepszą osobą, awansować w życiu, zapewnić dobrą przyszłość sobie i swojej rodzinie, co może być nasza misją w życiu. Kiedy mamy jasno określoną swoją wizję życia i misję, nasza skłonność do walki z lenistwem staje się silniejsza.

Lenistwo może być absolutnie destrukcyjne dla naszego życia zawodowego i osobistego. Nigdy nie daj się wciągnąć w tę rutynę. Dzięki odrobinie inteligentnego i skutecznego planowania, zdrowej dawce determinacji i ciężkiej pracy oraz  pomocy innych, będziesz w stanie pokonać ten wstrętny nawyk wiecznego odkładania rzeczy na później. Jesteś silniejszy niż myślisz że jesteś! Rusz dupę, przestań się tylko przyglądać jak inni spełniają swoje marzenia i zacznij dążyć po swoje!

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a!

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *