ryzyko

Podejmowanie ryzyka może być przerażające, niezależnie od tego jakiego rodzaju jest to ryzyko. Ten właśnie strach może Cie sparaliżować zanim jeszcze zrobisz pierwszy krok. Będziesz wymyślał historie i wymówki aby pozostać w bezpiecznej strefie ale powinieneś też wiedzieć, że te bezpieczne kroki nie pomogą Ci wydostać się z Twojej strefy komfortu.

To w pełni zrozumiałe zachowania. Aby jednak załagodzić Twoje obawy mam dla Ciebie kilka pytań, które jeśli sam sobie zadasz, gwarantuję Ci, że będziesz bardziej gotowy do podjęcia ryzyka i będziesz wiedział czy wyjdzie Ci to na dobre.

1. Co najgorszego może się wydarzyć?

Nie podchodź do tego pytania emocjonalnie. Zapytaj siebie logicznie i zrozumiale. Co jest najgorsze, co może się zdarzyć jeśli podejmiesz ryzyko? Jaki jest najgorszy scenariusz i czy jest to na tyle złe aby jednak nie podejmować ryzyka? W większości przypadków ryzyko którego się obawiasz nie jest takie złe jak mogą sugerować Twoje obawy. Aby się jednak upewnić, rozpatrz plusy i minusy tego co może się stać. Na przykład:

Wady:
Staniesz się bezdomny
Moje finanse zagrożone
Stracę pracę, etc.
Zalety:
Pomoże mi to osiągnąć moje cele.
Pomoże mi to w lepszym utrzymaniu rodziny.
Nabiorę więcej pewności siebie, etc.

Jeśli wady są silniejsze od zalet i jest ich więcej, to może nie być warte podejmowania ryzyka. Jeśli jednak jest odwrotnie, jedyne co pozostaje to podjąć działania. Fakty mają znaczenie!

2. Czy jestem w pełni zaangażowany?

Łatwo jest podjąć ryzyko nie pytając siebie, czy jesteś w pełni zaangażowany, czy nie. Ale to priorytetowe pytanie, które musisz sobie zadać. Szczególnie jeśli ryzyko, które zamierzasz podjąć, jest dość duże. Tak jak rezygnacja z pracy, rozpoczęcie nowego biznesu lub zmiana kariery. Jeśli podejmujesz ryzyko bez pełnego zaangażowania się, nie tylko możesz zmarnować swój czas ale narażasz się także na rozczarowanie. Traktuj ryzyko poważnie!

3. Co powstrzymuje mnie przed podjęciem ryzyka?

No właśnie. Co lub kto powstrzymuje Cie od podjęcia ryzyka? Zazwyczaj są to opinie innych ludzi oraz osób Tobie bliskich i to nie dlatego, że oni Cie powstrzymują ale dlatego, że pozwalasz im się zatrzymać. A ponieważ za bardzo dbasz o to co mogą powiedzieć i pomyśleć inni o Twojej decyzji, nie pozwalasz sobie na podjęcie ryzyka…

Jeśli zatem nie możesz uzyskać ich wsparcia w tej sprawie, pozwól im odejść i rób swoje mimo wszystko. Jeśli w to wierzysz, zrób to! Po drodze do wyznaczonych sobie celów nie raz będziesz zmuszony do podjęcia ryzykownych decyzji ale to jest oczywiste. Droga do celu nigdy nie jest łatwa, dlatego zanim zdecydujesz się wyruszyć w tą podróż, musisz być gotowy na przeszkody jakie będziesz musiał pokonać. Pamiętaj też, że jeśli nie ryzykujesz nic, tak naprawdę ryzykujesz wszystko. Osoby które Cie nie wspierają i nie motywują, lepiej niech zejdą Ci z drogi bo nic nie może powstrzymać człowieka który doskonale wie dokąd zmierza.

Hej! Nie zapomnij też zaopatrzyć się w mojego E-Book’a! 

Jak zbudować większą pewność siebie

Share on facebook
Share on pinterest
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *